Scroll Top

Hakkımızda

BİZİM HİKAYEMİZ

Müşterilerini doğal, lezzetli ve kaliteli gıdalarla buluşturan Datça Köy Ürünleri’nin hikayesi, 1948 yılında Muğla’nın cennet köşesi Datça’da, nam-ı diğer Yarımada’da başladı.

Mehmet Ünal’ın Sındı Köyü’nde temelini attığı, insan gücüyle çalışan Mengen (geleneksel taş zeytinyağı işliği) tesislerinde ilk zeytinyağı üretimine 1949 yılında başlandı. Sonraki yıllarda un değirmeni kuruldu. 1983-84 yıllarında ise badem ve bal üretimi devreye alındı.

Ürün çeşitliliği zaman içinde artırılarak yöre halkına hizmet verildi.

*

1996 yılına kadar Datça Köy Ürünleri bal, badem ve zeytinyağı üretim ve satışına toptan olarak devam etti. 1996 yılında ise Datça Köy Ürünleri’nin ilk perakende mağazası açılarak doğrudan satışa da başlandı. Datça’da bulunan Öğretmenevi’nin altındaki satış mağazası 2008’e kadar hizmet verdi. Bu tarihten sonra ise perakende mağazası çarşıdaki yerine taşındı.

*

Öte yandan 1948 yılında kurulan eski geleneksel taş baskı zeytinyağı mengenesi ise 2006 yılında yerini modern kontinü sisteme devretti. Datça Köy Ürünleri halen zeytinyağı üretim fabrikasında Yarımada’da doğal koşullarda yetişen kaliteli zeytinleri lezzetli zeytinyağlarına dönüştürüyor.

Datça Köy Ürünleri, müşterilerinden aldığı güçle 2011 yılında bu kez Reşadiye Mahallesi’nde yeni tesis ve üretim merkezi yatırımına imza attı. Satın alınan arsa üzerine kurulan, üretim ve satış faaliyetlerinin bir arada gerçekleştirildiği yeni tesisler 2015 yılında faaliyete geçti.

2017 yılında mevcut zeytinyağı tesislerini Muğla’nın en modern tesislerine dönüştürmek için adım atıldı. 2019 yılında Reşadiye Mahallesi Sanayi Mevkii’nde iki farklı zeytinyağı üretim tesisi hizmete alındı. Son sistem kontinü ve geleneksel taş baskı depolama dolum entegre zeytinyağı işleme tesisleri tam kapasite ile çalışmaya devam ediyor.

Ayrıca Türkiye’de bir ilk olan Badem Kırma İşleme Paketleme Tesisi de Datça’ya 2020 yılı itibarıyla kazandırıldı.

*

Datça Köy Ürünleri olarak dijital çağın da gerisinde kalmadık. Türkiye’nin dört bir yanındaki lezzet tutkunu müşterilerimize erişebilmek için 2010 yılından bu yana e-ticaret platformumuz olan www.ballibadem.com internet adresimiz üzerinden de hizmet vermekteyiz.

Yarımada’nın bize sunduğu doğal hazineyi saygıyla ve özenle çoğaltarak tüm Türkiye’yle paylaşmaya devam edeceğiz.