Scroll Top

Zeytinyağlı Köy Sabununun Faydaları

doğal sabun faydaları

Doğanın mucizesi zeytinyağı, sofralarımıza lezzet katarken vücudumuza birçok fayda sağladığı bilinmektedir. İçerisine katılan her şeyi şifa kaynağına dönüştüren mucizevi yağ, yemeklerin dışında başka ürünlerde de kullanılmaktadır. Bunlardan biri de zeytinyağlı sabundur. Zeytinyağlı doğal sabun faydaları ile cilt ve saç üzerinde onarıcı, düzenleyici, önleyici birçok etkisi bulunmaktadır.

 

Zeytinyağlı Köy Sabun Nasıl Üretilir?

Zeytinyağlı sabun adından da anlaşılacağı gibi zeytinyağından üretilmektedir. Üretimi 3 şekilde yapılabilmektedir.

1)      Sıcak Sabun Üretim Yöntemi (Marsilya Yöntemi)

2)      Soğuk Sabun Üretim Yöntemi (Castile Yöntemi)

3)      Sürekli Üretim Yöntemi (Endüstriyel Yöntem)

Farklı şekillerde üretilse de zeytinyağlı köy sabununda en iyi sonuç soğuk sabun üretimidir. Bu yöntemde zeytinyağı yüksek ısıya maruz kalmadığı için içerisindeki yararlı maddeleri kaybetmez ve bu maddeler direkt sabuna geçer.  Ayrıca soğuk sıkımda sağlıklı taze yağ kullanımı sabunun kalitesi ve faydasını arttırmaktadır.  Soğuk sabun üretiminde zeytinyağı, kostik, su kullanılmaktadır. Üretim aşamasına kostiğin yakıcı özelliğinden dolayı eldiven, siperlik vb güvenlik tedbirleri alındıktan sonra geçilmelidir. Suyun içine atılan kostik kendiliğinden ısıyı 75 dereceye kadar çıkarabilmektedir.  Ortalama 15 dk. sonra 40-45 dereceye kadar inen kostikli suya zeytinyağı yavaş yavaş dökülüp tahta bir kaşık ile boza kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. İstenirse içine doğal yağ, esans, bitki özü karıştırılabilir. Ardından yine tercihen ahşap kalıplara dökülerek sertleşmesi beklenir. İdeal kullanmaya başlama süresi yapımından 6 hafta sonradır. Bu süre içerisinde, içeriğindeki baz seviyesi iyice düşer ve daha sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Zeytinyağı üretiminde kullanılan zeytinyağının kalitesi, kostik miktarı, içerisine katkı maddesi konulup konulmadığı, üretim şekli sabunun doğallığını ve kalitesini belirler.  Özellikle sabun yapımında kullanılan kostiğin miktarının iyi ayarlanması gerekir. Yakıcı bir madde olduğu için fazla konulduğunda cildi tahriş edici etkiye sahiptir. Ayrıca gerçek zeytinyağlı sabununun rengi griden yeşile çalan bir renktir. Yeşil renkli sabunların içinde katkı maddesi kullanılmış olma ihtimali yüksektir.

Zeytinyağlı köy sabununu diğer doğal sabunlardan ayıran en önemli özelliği zeytinyağının içeriğindeki sabunlaşmayan tekli doymamış yağ asitlerinin diğer çoklu doymamış bitkisel yağlara göre oksidasyona dirençli olmasıdır. Bu tekli doymamış yağ asitleri gliserolden ayrılarak kostiğin içerisindeki Na (Sodyum) ile maksimum düzeyde bağlanır. Bu da sodyumun aşındırıcı özelliğini minimuma düşürerek cildin tahriş olmadan temizlenmesini sağlar. Ayrıca soğuk üretimde ısı kullanılmamasından dolayı zeytinyağının içerisinde faydalı maddeler bozulmadan sabuna direkt geçer.

 

Neden Zeytinyağlı Köy Sabunu Kullanmalıyız?

Doğal zeytinyağlı köy sabununda kullanılan kostiğin miktarının çok iyi ayarlanmış olmasından dolayı sabunun ph seviyesi düşüktür. Bu da cilt ph’ı ile uyumlu olmasını ve en ideal cilt temizleyici ürünlerden biri olmasını sağlamaktadır. Ayrıca  içeriğindeki vitaminler ve yağ asitleri sayesinde sadece cildi temizlemek ile kalmaz özellikle saç ve cilt üzerinde birçok fayda sağlamaktadır.

Zeytinyağlı köy  sabunu düzenli kullanıldığında saçlarda;

• Deriyi besleyip, nemlendirdiği için kepeği önlemeye,

• Saç diplerini temizleyip gözenekleri açtığı için hızlı uzamasına,

• İçeriğindeki E vitamini saç diplerinin güçlenmesine,

• Saçların parlak ve yumuşak olmasına,

• Saç dökülmesini önlemeye,

• Bebeklerde saç derisini besleyerek saçın sağlıklı olmasına yardımcı olabilmek gibi faydaları bulunmaktadır.

İlk kullanımlarda saç derisinin ve saçların alışması zaman alabilir. Ancak alıştıktan sonra rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Zeytinyağlı köy sabunu düzenli olarak kullanıldığında ciltte,

• Temizleyip arındırdığı için gözeneklerin açılmasına,

• Sivilcelerin azalmasına ve sivilce oluşumunu önlemeye,

• Mantar, pişik, isilik gibi deri hastalıklarının tedavisine,,

• Lekeleri gidermeye,

• Geniş gözenekleri kapatmaya,

• Yağ-nem dengesini sağlamaya,

• Nemlendirip parlak ve sağlıklı bir görüntü vermeye,

• Kırışıkları azaltmaya ve yaşlanmayı geciktirmeye,

• İçerdiği E,D,K gibi vitaminler ile cildin beslenmesine yardımcı olabilmektedir.

 

Zeytinyağlı Köy Sabunu Nereden Alınır?

Zeytinyağlı doğal sabun faydaları yukarıda belirtildiği gibi sadece cildi temizlemekle kalmaz çok daha ötesini yaparak şifa kaynağı olabilmektedir. Ancak her zeytinyağlı sabun için bu mümkün değildir.  Piyasada birçok yerde bulabileceğiniz bu sabunun doğal adı altında katkı maddeli ve uygun şekilde üretilmeyenleri de mevcut. Doğal diye alınan sabunlar içerisindeki maddelerden dolayı sağlık açısından ciddi zararlara yol açabilir. Bu yüzden sabununuzu mutlaka güvenilir bir yerden almalısınız. Aktar, pazar, büyük marketler gibi satış noktaları mevcut olsa da internet üzerinden de kolayca ulaşabileceğiniz güvenli firmalar da bulunmaktadır. Son yıllarda talebin ve ilginin artması ile birçok büyük kozmetik firması zeytinyağlı sabun üretse de özellikle geleneksel yöntemler kullanarak zeytinyağlı köy sabunu yapan ve yöresel ürünler üzerine satış yapan firmalarda bulabilirsiniz. Alacağınız sabunun mutlaka içeriğini, üretim şeklini, kullanılan malzemeleri, gerekli onayların olup olmadığını kontrol edin.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın