Scroll Top

Datça’nın Doğal Hazinesi: Sarı Kantaron Yağı ve Faydaları

sarı kantaron yağı

Doğanın doğal hazinesi olan şifalı bitkilerin içeriğinde bulunan moleküller ve vitaminler insanlar için oldukça fazla yararları bulunmaktadır. Şifalı doğal bitkiler baharat, yiyecek otlar, krem ve yağ olarak hastalıkların panzehiri ve tıbbi ilaç için, yazılı insan tarihi öncesinde de kullanılmıştır. Bir çok çeşitliliği olan bu bitkilerin en tesirli olanlardan biri de Kantaron bitkisidir. Kantaron bitkisinin en fazla tüketim şekli yağ formunda kullanımıdır.

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Özellikle Muğla ilinde çok yaygın olan Binbirdelik otu, Kılıç otu, Kan otu, Koyunkıran, Mayasıl otu, Yara otu gibi farklı isimlerle bilinen Sarı kantaron; Çok eski zamanlara dayanan ve yabani olarak doğal yetişen bir bitkidir. İyileştirici etkisi ve aroması ile nam salmış kantaron bitkisi ilkbaharda çiçeklerini açar ve sonbaharda kurur. Bu yüzden yaz aylarında toplanan kantaron bitkisi ile kantaron çayı ve kantaron yağı elde edilir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Üretilir?

Yüzyıllardır değişmeyen sarı kantaron yağının üretim şekli; Sarı kantaron bitkisinin çiçeklenme döneminde toprak üstü kısımlarının tümünü, çiçeklerini, tohumlarını toplayarak güneşte kurutulur. Saf ve doğal Datça Köy Ürünleri soğuk sıkım zeytinyağı ile kurutulmuş sarı kantaron bitkisi cam kaplarda belirli aralıklarda çalkalanarak, güneş altında üç dört ay bekletilir. Süre sonunda tülbent yardımı ile süzülen sarı kantaron yağları küçük cam şişelere doldurulur.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Saklanmalıdır?

Doğal Datça Köy Ürünlerinden temin ettiğiniz sarı kantaron yağını güneş ışığı almayan, karanlık, serin ortamlarda iki üç sene muhafaza edebilirsiniz. Hava almayacak vakumlu kapaklı, cam kaplarda saklamak önemlidir. Buzdolabında saklamak isterseniz; Kantaron yağında bulunan zeytinyağı beş derecenin altında donabilir, donan sarı kantaron yağınızın tekrar çözülmesi kalitesini bozmamaktadır. 

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Tüketilmelidir?

  • Sarı kantaron yağını cilt yüzeyine sürerek tüketebiliriz. Kullanım sebebine göre kullanım miktarı ve dozu değişmektedir. Temizlenmiş cilde sürülerek uygulanır ve bir süre bekledikten sonra durulanmalıdır. Cilt yüzeyinde uygulandığında ve uygulama sonrası güneş ışığından cildi korumak gerekmektedir. Datça Köy Ürünleri olarak tavsiyemiz; geceleri temiz cilde uygulayın ve sabah durulayın. 

Sarı kantaron yağının iyileştirici etkisi ile yara izlerinin giderilmesinde, egzama, akne, sivilce gibi rahatsızlıklarda, güneş yanıklarında, antibakteriyel özelliği ile ciltte oluşan enfeksiyonların tedavisinde, ağrı kesici etkisi ile ağrıları gidermesinde, yatalak hastaların yatak yaralarını iyileştirmesinde, hücre yenileme, daha sağlıklı cilt elde etmek için, cildi nemlendirmek ve gözeneklerin nefes alarak daha parlak bir cilt elde etmek için kullanılmaktadır. Kullanım amacınıza göre mutlaka doktor tavsiyesi alın.

  • Sarı kantaron yağını ağız yoluyla da tüketebilirsiniz. Günlük en fazla bir çay kaşığı kantaron yağını bir bardak ılık suya damlatarak içebilirsiniz. 

Sarı kantaron yağını günde en fazla bir çay kaşığı içildiği takdirde; Sindirim sistemini düzenler, bağırsakları çalıştırır, kabızlık, gaz sancıları, şişkinlik, gastrit kaynaklı ağrıları, mide rahatsızlıklarını, akne, sivilce, egzama, hemoroid, deri, boğaz, yutak ve mukoza zarı iltihaplarını, viral ve bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olmaktadır. Ayrıca zayıflama içinde tüketilmektedir, idrar söktürücü etkisi ile vücuttan yağ atımını kolaylaştırmaktadır. Kanser hastalıklarının tedavisinde de kullanılan sarı kantaron yağı biyolojik olarak aktif bileşenler içerdiği için kullanım amacınıza göre kullanım dozu ve kullanım şekli için mutlaka doktor tavsiyesi alın.

  • Nemlendirici özelliği ile saç bakımında kullanılmaktadır. Hem saç derisini hem saç tellerini nemlendirmektedir. Sonrasında mutlaka durulamak gerekmektedir. 

Sarı kantaron yağı çok sık kullanıldığında sebum dengesi bozulabilir. Sebum yani ciltteki yağ bezleriyle salgılanan cilt sıvısıdır. Sarı kantaron yağı fazla tüketildiğinde saçlı, saçsız deri ve cilt yüzeyinin kuruyarak zarar gördüğü, dış etkenlere karşı dayanıksız olduğu gözlenmiştir. Hassas ve alerjik yapınız varsa haftada bir veya iki gün tüketebilirsiniz. Kullanım amacınıza göre mutlaka doktor tavsiyesi alın.

 

Datça Köy Ürünleri olarak sizlere önerimiz; Hamile ve emziren annelerin, düzenli ilaç kullanan ve alerjik bünyeye sahip olanların doktor onayı almadan kullanmamalıdır. Buradaki bilgilerle tek başına hastalık tedavi edilemez, hekiminize danışınız. Bitkisel ürünler İlaç değildir ve tedavi amaçlı kullanılamaz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın