Scroll Top

Adaçayı Yağı Nerelerde Kullanılır?

adaçayı yağı

Çok eski zamanlardan beri doğada kendiliğinden yetişebilen adaçayı çiçekli, yaprak dökmeyen, çalımsı bir bitkidir. Yaz ayının ilk aylarında açan çiçekleri arıları, kelebekleri ve küçük kuşları kendine çeker. Ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde bolca yetişiyor. Ünü ve faydaları sayesinde Datça Köy Ürünlerinde rahatlıkla bulunabiliniyor.

Adaçayı şifalı ve kokulu bitkilerin en büyük cinsi olarak hem yemeklerde hem de aromatik ve tıbbi destek kullanımları için her evde mutlaka vardır. Ayrıca çiçekli yapısından dolayı evlerde süs bitkisi olarak da kullanılıyor. Adaçayının Latincede ki salveo adı kurtuluş, sağlık, şifa anlamından geliyor. 

Aromatik ve tıbbi destek içi genellikle yağından faydalanılır. Tomurcuk ve yapraklarından elde edilen Adaçayı yağı uçucu bir yağdır. Aromaterapilerde, soluyabileceğimiz ferahlatıcı, rahatlatıcı, sakinleştirici kokuya sahiptir.

Adaçayı Yağının Kullanım Alanlarına Bakacak Olursak;

Adaçayı yağı yüze sürülebilmektedir. Cilt sarkmalarını geciktirir ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Sivilce, leke ve yeni oluşan yaraların, yara izlerinin tedavisini destekler ayrıca cilt temizliğinde de kullanılır. Cilt çatlaklarını yumuşatır. Matlaşmış ciltlere canlılık verir.

Adaçayı yağı kadın hastalıklarında mantar şikayetleri için ve rahim temizliği için kullanıldığı bilinmektedir. Ancak öncesinde uzman görüşü alınmalıdır. Vücutta östrojen etkilerini taklit ettiği için menopozun semptomlarını azaltmada etkili olduğu düşünülmektedir. Menopozda sıcak basmasını azaltmak için ayak tabanlarına masaj yaparak uygulanır. Regl sancılarını hafifletmek içinde karın bölgesine adaçayı yağı sürülerek masaj yapılır. Hormonları uyararak cinsel içgüdü de artışı sağlar.

Buhurdanlıklarda kullanılan adaçayı yağı havadaki bakteri ve diğer mikroplarla savaşmaya başladığı bilinmektedir. Ayrıca soluduğunuz havanın daha ferah olmasını sağlayabilir.  Adaçayı yağınızı kurutulmuş çiçeklere damlattığınız güzel kokulu çamaşır çekmece kesesi yapımında ve suyla karıştırıp oda spreyi olarak da kullanabilirsiniz. Parfüm içeriğinde de kullanılır.

Saçlarda meydana gelen kepeklenmeleri, dökülmeleri önler. Saç derisinin sağlıklı şekilde beslenmesini ve saçların güçlenmesini sağlar.

Adaçayı yağı ağız yoluyla da kullanılmaktadır. Ağız içi yaralarının giderilmesinde, diş eti sorunlarında, ağız kokusu ve antibakteriyel özelliği ile bakteri öldürücü etkiye sahiptir. Ağız yoluyla kullanımlar güvenli ve faydalıdır. Kullanım oranı için mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

 

Adaçayının zihinsel işlevini çeşitli şekillerde geliştirdiği düşünülmektedir. Adaçayı yağının en güçlü anti-stres etkisine sahip olduğunu, doğal afrodizyak, antidepresan işlevi görerek negatif duyguları kişilerden uzaklaştırdığı gözlemlenmiştir. Sinir sistemini düzenlediği gibi zihni tazeleyici, anksiyete önleyici, depresyon yaşayan insanlar için etkili bir tedavi olabileceği, kan basıncını düzenlediği, kendini iyi hissetme hormonuna yakından etki ettiği de öne sürülmektedir. Adaçayı yağı ile aromaterapi masajı rahatlamayı, gevşemeyi sağlar. Ruh durumunuzu rahatlatmak ve sakinleştirmek için banyo suyuna adaçayı yağını 3 – 5 damla ekleyebilirsiniz.    

 

Kış mevsiminde sık sık karşılaşılan solunum yollarında tıkanma, öksürük ve göğüs ağrısı problemlerine iyi geldiği söylenir. Balgam söktürücü özelliği olduğu da bilinmektedir. Astım, bronşit hastalığına ek bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilinir. Adaçayı yağı kas ve eklemlere, omuz, sırt, bele masajla yedirilerek ağrıların giderilmesini sağladığı da söylenmektedir.

Dolaşım yollarına oldukça etkili olup bağırsakları temizlenmesine, sindirim sistemine etkisi vardır. 

Adaçayı yağı gaz şikayetleri için hem yetişkinlerde hem de bebeklerde oldukça eski ve geleneksel bir yöntemdir. Ayrıca göbek deliğine de adaçayı yağı sürülür.

Küçük bebeklerin mecbur kalmadıkça ilaç kullanması çok sağlıklı olmadığı için bitkilerin kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Bebeklerde genelde gaz ve idrar problemlerinin kolayca çözümünde, öksürük ve soğuk algınlığında adaçayı en çok tercih edilen bitkiler arasındadır. Yeni doğan bebeklerin gaz sancısı nedeniyle ağlamaları, anneler için büyük sınav gibidir. Adaçayı yağından birkaç damla alarak bebeğin ayak tabanına masaj yaparak sürülür ve çorap giydirilir. Yine birkaç damla ile karnına masaj yapabilirsiniz. Sonuç olarak adaçayı yağı ağrı olan bölgeye masaj yoluyla uygulanır. Esans ve uçucu yağ olarak buhurdanlıklarda adaçayı yağı bebekler üzerinde güçlü bir etki gösterir ve yetişkinliğe kadar kullanılması tavsiye edilmez. 


Yara bakımı, alzheimer hastalığı, göz enfeksiyonları tedavisi için geleneksel tedavilere ek olarak etkili bir tedavi olabileceği düşünülüyor. Anestezik özelliklere sahip olduğu da kanıtlanmıştır. Araştırmalara göre adaçayı yağının birçok sağlığa faydası olduğu görülmektedir. Kullanıcılar Datça köy ürünlerinin sizler için ürettiği iyi kalitede adaçayı yağını güvenle kullandıklarını da söylemektedir.

Adaçayı yağını kullanmaya başlamadan önce kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlarla etkileşimi olup olmadığını, sizin için herhangi bir yan etkisi oluşup oluşmadığını doktorunuza danışınız. Düşük tansiyon sorunu olan kişilerde kullanıma uygun görülmemektedir.

Buradaki bilgilerle hastalık tedavi edilemez, hekiminize danışınız. Bitkisel ürünler İlaç değildir ve tedavi amaçlı kullanılamaz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın