Scroll Top

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

lavanta yağı

Uçucu bitki yağlarının insan sağlığı üzerindeki şifalandırıcı etkileri çok eski çağlarda keşfedilip günümüze kadar gelmiştir. Lavanta yağı şifa amaçlı kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Bununla birlikte birçok farklı amaç içinde kullanılan 

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta yağı; lavanta bitkisinin damıtılmasından elde edilen bir uçucu yağ türüdür. Rengi, kokusu görüntüsüyle neredeyse tüm duyulara hitap eden lavanta bitkisinin çiçek kısmındaki sivri uçlarından elde edilmektedir.


Lavanta Yağı Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı içeriğindeki zengin bileşenler sayesinde güzellikten sağlığa birden fazla alanda kullanılmaktadır. 

 

Lavanta yağını dahili ve harici kullanabilirsiniz. Dahili kullanımlarda kullanım amacına göre miktar değişebilmektedir. Örneğin sindirim sistemi için 1 bardak suya 2-3 damla lavanta yağı ekleyerek tüketebilirsiniz. Solunum yolları için sıcak suya damlatacağınız 3-4 damla lavanta yağının buharını solumak rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Cildiniz için harici kullanıma uygun olup saç, yüz, ayak gibi bölgelerde tek başına ya da başka yağlar ile karıştırarak cilt yüzeyine uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte çeşitli kozmetik ve medikal ürünlerin içerisinde de bulunmaktadır. Bu ürünleri kullanarak da lavanta yağından faydalanabilirsiniz.

Lavanta Yağının Nelere Faydası Var?

Lavanta yağının en bilindik özelliği sakinleştirici etkisidir. Hoş kokusuyla ruh halinize etki ederek daha huzurlu ve iyi hissetmenize yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.

Lavanta yağının faydaları şunlardır:

Stresi azaltıcı

Lavanta yağının sakinleştirici özelliğinden bahsetmiştik. Kokusu ile stres hormonlarının seviyesinin düşmesini sağlayarak dingin bir ruh hali içerisinde olmanızı sağlayabilmektedir. Stres seviyesinin düşmesi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayarak depresyon, anksiyete gibi problemlerin tedavisine yardımcı olabilmektedir. Zihninizi ve ruhunuzu dinlendirerek bilişsel ve ruhsal yorgunluk larınızın giderilmesine destek olabilmektedir.

 

Uykusuzluk problemini çözmede destekleyici

Özellikle gece uyumakta zorluk çekenler için lavanta yağı uykuya geçişi kolaylaştırabilmektedir. Bununla birlikte rahat ve kaliteli bir uyku uyumanızı da sağlayabilmektedir. Yatmadan önce lavanta yağı solumak huzurlu bir gece geçirmenize yardımcı olabilmektedir.

 

Haşerelere karşı koruyucu

Birçok haşere ilacının içinde lavanta yağı bulunmaktadır. Böceklere karşı oldukça etkili olabilen lavanta yağı sinek ısırmalarına karşı da koruyabilmektedir. Isırıklarda kaşınmayı azaltırken vücudunuza süreceğiniz birkaç damla lavanta yağı haşerelerden korunmanıza yardımcı olabilmektedir.

 

Solunum problemlerine karşı destekleyici

Solunum yolu hastalıkların tedavisinde iyi bir destekleyici olabilmektedir. Astım, sinüzit, nezle gibi problemlerde vücudunuza sürebileceğiniz gibi sıcak suyun içerisine birkaç damla lavanta yağı döküp buharını da soluyabilirsiniz.

 

Ağrı kesici etkiye sahip

Lavanta yağı vücut ağrılarının giderilmesine ve hafifletilmesine yardımcı olur. Romatizmal ağrılarda, baş ağrısı, kas ağrısı, böcek ısırması ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 

Sağlıklı saçlar 

Lavanta yağı saç derinizi nemlendirip besleyerek saçın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayabilmektedir. Saç sağlığını koruyan lavanta yağı ile daha gür ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Lavanta yağı sağlık açısından destekleyici bir bitkisel yağ olup tek başına tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Hastalıkların tedavisinde doktor tavsiyesi ile kullanılması sağlık açısından önemlidir.

 

Cilt sağlığını koruyucu

Cilt üzerinde birçok faydası olan lavanta yağı besleyici, koruyucu ve önleyici etkisi bulunmaktadır. Cilt sorunlarının tedavisinde de destekleyicidir.

 

• Bakteriler ciltte enfeksiyona neden olarak akne oluşumuna yol açar. Cilt üzerine uygulandığında bakterileri öldürüp, gözenekleri temizleyerek iltihap oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
• Cilt üzerindeki koyu lekeleri açarak cilt rengini düzenleyerek hiperpigmentasyon önleyebilmektedir.
Mantar, egzama gibi cilt problemlerini önlemeye, semptomları azaltmaya destek olabilmektedir.
Lavanta yağı içeriğindeki antioksidanlar ile yaşlanma etkilerini (kırışıklık, çizgiler vb.) azaltmaya yardımcı olabilmektedir.
Cildin kendisini daha hızlı onarmasını destekleyebilmektedir. Yara, kesik gibi cilt deformasyonlarında iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir.

 

Lavanta Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı direkt yüze uygulanabilir. Kırmızı ve ağrılı sivilcelere uygulanarak ağrıyı dindirebilir. Pamuğa birkaç damla lavanta yağı döküp uygulayarak birkaç gün içinde sivilcenin kurumasını sağlayabilir. Lavanta yağı yoğun bir yağdır. Alerjik reaksiyon oluşabileceği için ciltte küçük bir alana uygulayıp gözlemlenebilir. Bununla birlikte rahatlatıcı ve ağrı giderici özelliğiyle masaj yağı olarak da kullanılabilmektedir. 

Bu nedenle cilde direkt kullanımlarda farklı yağlar ile seyreltilerek kullanılması tavsiye edilmektedir

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın