Scroll Top

Altın Otu: Sağlığınıza Altın Değerinde Bir Dokunuş

altın otu

Genellikle Akdeniz ülkelerinde görülen, yüksek rakımlı, kayalıklı yerlerde, doğanın orta yerinde kendiliğinden yetişen, çok yıllık otsu bir bitki türü olan altın otunu yakından tanıyalım;

Altın Otu Nedir?

Ülkemizde on yedi adet farklı türü bulunan, kendiliğinden, kolay ve zahmetsiz yetişen, solmayan, dayanıklı, solsa bile rengini kaybetmeyen bir ottur.  

Altın çiçek, Ölmez çiçeği, Mayasıl otu, Arı çiçeği, Güneş çiçeği isimleri ile de tanınan Altın otu adından anlaşıldığı üzere; Göz alıcı görüntüsü, hiç değişmeyen altın sarısı rengi ile küçük, narin çiçekleri ve elli-atmış santimetreye çıkan boyuyla kendine hayran bırakan pırıl pırıl bir çiçekli ottur.  Buket çiçekçilik, süs bitkisi alanında, park ve bahçelerde, evlerde, yaş ve kurutulmuş hali ile süslemelerde sıklıkla kullanılan aynı zamanda da kozmetik ve ilaç sektöründe, altın otu uçucu yağından ve altın otu çayından da faydalanılmaktadır. 

Özelikle son zamanlarda değeri tekrar hatırlanan altın otunun bilinen bileşenleri ise; Acı maddeler, reçine, flovonlar, flovon glikozitleri steroller, tanenler, eterik yağ, boya maddeleri, karotin, kumarin, C ve P vitaminleri ile birçok mineral bulunmaktadır.

Altın Otu Nerede Yetişir?

Ana vatanı Avrupa olan altın otu bitkisi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi en çok Akdeniz ülkelerinden İtalya, İspanya, Portekiz, Bosna Hersek’te doğal olarak kendiliğinden yetişen altın otu bitkisi bunların dışında da Fransa, Hollanda da seracılıkla yetişmektedir. 

Türkiye’ de de çok bilinen ve yaygın olan çok yıllık bir bitkidir. Altın otu çoğunlukla Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Türkiye’nin her bölgesinde bulunan altın otunun en verimli yetişme yeri Van ilimizdir. 

Sağlığımıza faydası ile altın değerinde olan altın otu bitkisi seralarda özel tekniklerle yetişir. Altın otu tohumu yüzeye yakın bir şekilde ekilir ve hafifçe bastırılır. Spreyleme yöntemi ile nazikçe sulanır. Altın otu yetiştirilen seranın üstü güneş ışığı alacak şekilde kapatılır. Çiçeklenen altın otu bitkisinin bakımı itinayla yapılarak yetişmesi sağlanır.

Altın Otu Faydaları Nelerdir? 

 • Kronik ağrılara, kireçlenme, romatizmal, kas ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Antioksidan özelliği ile iltihapların giderilmesini ve vücutta iltihap oluşumunu, mikropların giderilmesini sağladığı söylenmektedir.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarını azalttığı ve idrar söktürücü özelliği olduğu bilinmektedir.
 • Düzenli tüketilmesi ile metabolizmayı hızlandırması ile yağ yakımını sağladığı, ödem atımını desteklediği, tokluk hissi vermesi ile zayıflamaya da neden olduğu bilinir.
 • Yemeklerden sonra oluşan şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarını giderdiği belirtilmektedir. 
 • Sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyip, mide öz suyunu dengeler ve mide ekşimesinin, mide yanmasının önüne geçip, gastrite iyi gelip, mideyi rahatlatır.
 • Bağırsak fonksiyonlarını düzenler.
 • Böbreklerde oluşan kum ve taş gibi sorunların vücuttan atılımını sağladığı bilinmektedir. Böbrek salgılarını, safra kesesi ve pankreas salgılarını düzenli salgılanmasını sağladığı bilinir ayrıca pankreas ve safra salgılarını arttırdığı da söylenmektedir.
 • Basur (hemoroid) ve prostat tedavisini desteklediği bilinir. 
 • Altın otu bitkisini çay hali ile düzenli tüketildiği takdirde varis oluşumunu önlediği, mevcut olan varislerin tedavisine destek olduğu ve varislerin görünümlerini hafiflettiği düşünülmektedir.
 • Yine düzenli bir şekilde altın otunu çay olarak tüketildiğinde parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün olduğu söylenmektedir. Cildi hem nemlendirmesi hem de sıkılaştırması ile bilinmesinden dolayı yaşlanma etkilerini geciktirdiği gözlenmiştir.

Altın Otu Kullanımının Yan Etkileri Var mıdır? 

 • Altın otunun bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Oldukça masum ve zararsız bilinen altın otu vücuttaki birçok organa ve sisteme etki ettiği için Datça Köy Ürünleri olarak sizlere tavsiyemiz;
 • Safra kesesi ve böbrek hastalarının mutlaka doktorlarına danışarak tüketim dozunun bilgisini almaları gerekmektedir. 
 • Alerjik bünyeye sahip olanların da kullanım öncesi test yaptırmaları önemlidir.
 • Gece uyku sorunu yaşattığı bilindiği için akşamları altın otu çayı tüketimi tavsiye edilmemektedir.
 • Hamilelerin, emziren annelerin ve şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunanların mutlaka doktor tavsiyesi ile uygun tüketim şekli ve tüketim doz önerisini almaları gerekmektedir.
 • Uzmanlar herhangi bir rahatsızlığı, sağlık sorunu olmayan kişilerin günde en fazla iki kez kullanmalarını tavsiye etmektedirler. Ayrıca bitkisel ürünler ve bitkisel besinler çok etkili olduğu için her koşulda doktor önerisi alınması gerekmektedir.

Altın Otu Nerelerde Kullanılır? 

 • Altın otu çay olarak tüketilir.

Altın otu çayı tarifi;

Sekiz ila on adet saplarından ayrılmış altın otu çiçekleri kaynamış suya eklenerek, demliğin kapağı kapatılır. Sıcak suda demlenmeye bırakılan altın otu çiçeğini on dakika sonunda içebilirsiniz. Bu şekilde tüketiminde sorun yaşayanlar, altın otu çayının içine bal ya da limon ekleyebilir. 

 • Altın otu kür şeklinde kullanılabilinir.

Altın otu kür tarifi;

On gram ıhlamur, on gram kuşburnu ve beş gram altın otu, bir litre kaynamış suya eklenir. Ortalama dört dakika kaynatılan karışımın altı kapatılarak, demlenmeye bırakılır. Ilıyan karışım tüketime hazırdır. Bir ay boyunca düzenli tüketim ardından bir hafta ara verilmesinin önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar ayrıca bu kür haftada iki kilo vermeyi mümkün kıldığı söylenmektedir.

 • Altın otu uçucu yağ olarak kullanılır.

Altın otu yağı faydaları;

Altın otunun preslenerek elde edilen yağı oldukça faydalıdır. Sivilce sorunlarının giderilmesinde, cilt çatlakları, selülit, saçkıran, saçta oluşan kepeklenme, kireçlenme, eklem ağrılarını dindirme, darbeden kaynaklı oluşan morlukların ve yaraların hızlı iyileşme göstermesinde etkisi bulunmaktadır.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın