Scroll Top

Çam Terebentinin Şaşırtan Faydaları

çam terebentin yağı

Dünya’ya nam salmış, bademinden sık sık bahsettiğimiz Datça aynı zamanda çam ağaçlarının yeşili ile gizlenmiş bir hali vardır.  Datça her mevsim yeşilini korumasını çam ağaçlarına borçludur. 

Ülkemizde ağaçlık alanların beşte üçünü oluşturan, en yaygın olan çam ağaçları oldukça dayanıklı, her türlü iklim ve toprakta yetişebilen, uzun ömürlüdür. Bizim topraklarımızda beş türü bulunmaktadır. Kara çam, sarı çam, kızıl çam, halep çamı ve iran çamıdır.  

Çam ağaçlarının en büyük özellikleri; Havada ki tozun büyük bir bölümünü emer, çevre kirliliğini önlemesinde ve insan sağlığında önemli bir yeri bulunmaktadır. Öksürük ve astıma iyi geldiği bilinmekle beraber kokusu herkesçe çok sevilen çam kokulu parfümlerle de sıklıkla karşılaşmaktayız. En önemli özelliklerinden biri de kozalağıdır. Çam ağacının tohumları olan kozalaklar; Süs için, yakacak için, kozalak içinde bulunan çam fıstıkları içinde kullanılır. Kerestesinden de faydalandığımız çam ağacının reçinesi ve reçinesinden elde edilen çam sakızı, çam terebentin de bizler için değerlidir.

Çam Terebentini Nedir?

Çam ağaçlarının gövdelerinden akan aynı zamanda da ağaçların çizilmesiyle alınan reçinesinin damıtılması ile elde edilen yoğun kıvamlı, az akışkan sıvıdır. Doğal bileşenlerin kasıtlı olarak laboratuvar ortamında doğal hali ile karışımların ana ham maddesi olarak sıklıkla kullanılır. 

Çoğunlukla terebentin yağı ve terebentin esansı olarak iki türde kullanılmaktadır. 

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Aromaterapi yağlar çeşitliliği içerisinde bulunan çam terebentin yağı birçok rahatsızlık ve hastalık için şifa olan yağlardan birisidir. Ağaçların reçinesine verilen isme terebentin denir. Çam yağı ya da çam terebentin olarak adlandırılan çam reçinesi antibiyotik ve antiseptik özelliği ve enfeksiyon, kas ağrıları, solunum yolu gibi rahatsızlıklarda destekleyici tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca odunsu bir kokuya sahip olup birçok tuvalet, deterjan, parfüm içeriklerinde de kullanılmaktadır.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Üretilir?

Kendiliğinden ağaçların gövdelerinden, kozalaklı bölgelerinden akan reçineler toplanarak, büyük bir hijyen ve titizlikle özel arıtma ve damıtma yöntemleri ile elde edilerek, kullanıma hazır hale getirilir. Doğal ürünler kullanmak isteyen, kimyasal ürünlerden uzak durmak isteyen tüketiciler için belirli gramajlarda şişelenerek sunulur.

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağı faydaları her doğal, şifalı bitkiler gibi mucizelerle doludur. Birçok faydası olan bu yağın kısaca faydalarına göz atalım.

 • Antiseptik özelliği ile saç diplerini besler, kepeklenme sorununu çözer, saç dökülmelerini önlediği gibi saç uçlarını da onarır ve saç uzamasını hızlandırır yağlanmanın önüne geçer. Kuru saçları besleyip, yumuşatmaktadır. Saç sağlığı ve saç bakımı için kullanılan kozmetik ve yan ürünlerin başında kullanılmaktadır. 
 • Hücre yenileme özelliği ile sağlıklı cilde erişilmesinde kozmetik ürünlerde de kullanılan çam terebentin yağı sivilce, egzama, sinek, böcek ısırıkları, kaşıntı, kızarıklık ve sedef gibi cilt rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olmaktadır.  Göz ve dudak çevresi kırışıklıkları, cilt maskeleri içeriklerinde de bulunmaktadır. Ayrıca cilt üzerinde ki iltihaplanmaları, enfeksiyonları, kaşıntıları hızlı bir şekilde giderir. Çam terebentin yağını suyla seyreltince tonik olarak kullanılır ve cildi parlak ve canlı görünümünü ve cilt bakımını sağlar.
 • İsterseniz hava yoluyla soluyarak stresinizi alabilirsiniz, isterseniz banyo suyuna damlatıp stresinizi kontrol altına alabilir ve ferahlatıcı özelliği ile giderebilirsiniz.
 • Çam terebentin yağını soluyarak dikkat dağınıklığını giderip, konsantrasyon sorunlarınızı çözmeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Hemoroid tedavisi için oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
 • Çam terebentin yağı kan dolaşımını hızlandırarak, enerji de vermektedir.
 • Nefes ve solunum yolumuzu açıp, rahatlatan özelliğinden dolayı buhar yolu ile faydalanabiliriz. 
 • Soğuk algınlığı, grip, öksürük, astım, sinüzit, nezle rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi balgam sökücü etkisi de vardır.
 • Kemik, eklem ve kas ağrılarına, romatizmaya iyi geldiği, ağrı kesici etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Hafif yanıklara ve enfeksiyonlara iyi gelmektedir.
 • Ağrı kesici özeliği ile de şakaklara sürüldüğü takdirde baş ağrılarını giderir.
 • Sindirim sistemini düzenler ve güçlendirir. Bağırsaklara iyi gelir ve metabolizmayı güçlendirdiği bilinmektedir.
 • Çam terebentini, idrar yolu enfeksiyonları ve mantar tedavisini destekler.
 • Doğal detoks etkisi bulunmaktadır.
 • Kötü kokuları yok etmesi ile bilinmektedir.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam terebentin yağınızı direk saç uçlarınıza beş damla kullanabilirsiniz. Hazırladığınız saç maskelerinin içine de sekiz damla ekleyebilirsiniz. Her banyonuzda saçınıza bakım yapmak isterseniz de şampuanınızın içine yirmi damla ekleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise şampuanı her kullanımda çalkalamanız gerekmektedir.

Cilt için suyla seyreltilerek kullanmalıdır. İstenirse Datça Köy Ürünleri olarak sizlere hazırladığımız çam terebentin sabununu düzenli olarak her sabah kullandığınızda etkilerini görebilirsiniz.

Hemoroid için bir bardak suya iki damla çam terebentin yağı damlatılarak, hemoroid tedavi suyuna eklenerek kullanılmaktadır.

Stres, yorgunluk gibi şikayetlerinizde ise aromaterapi yöntemi ile banyo suyunuzda kullanabilirsiniz.

Solunum yollarınızı rahatlatmak ve rahatsızlıklarınızın tedavisinde destek olmak için buhar banyosu yöntemi ile faydalanabilirsiniz. Sıcak suya beş damla çam terebentin yağını damlatarak solumanız gerekmektedir. 

Çam Terebentin Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Oldukça faydalı olan, şifa kaynağı çam terebentin yağı doğal ve bitkisel bir üründür. Direk kullanmak ağır ve yoğun içerik yapısından dolayı seyrelterek kullanmak gereklidir. Badem yağı, zeytinyağı ya da şampuan gibi ürünlerle karıştırarak güçlü etkisini hafifletmek gerekir. Çam terebentin yağını seyreltmeden kullanıldığı takdirde tahriş, kızarıklık, yanma gibi etkiler görülebilmektedir.

Herhangi bir alerji yapıları olan kişilerin, böbrek hastalarının, gebe ve emziren kadınların doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaları gerekmektedir.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın