Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

arı sütü nasıl kullanılır

Arı sütü, arının polen, propolis gibi ürettiği birçok şifa kaynağı besinlerden biridir. Kovanın varlığını sürdürmesi için hayati öneme sahip arı sütü zengin besin içeriğiyle de insan sağlığına birçok fayda sağlamaktadır. Mucizevi besin kaynağı arı sütü nasıl kullanılır sorusu en üst düzeyde fayda sağlamak adına çok önemlidir. Bu sorunun cevabı için öncelikle arı sütünün ne olduğu ve faydalarını bilmek gerekir.

 

Arı sütü nedir?

Arı sütü; kolonideki yavru arıların beslenmesi ve kraliçe arıların yetiştirilmesinde kullanılan ve işçi arılar tarafından yapılan zengin besin içeriğine sahip bir salgıdır.  İşçi arıların yutak üstü bezlerinden ürettikleri bu salgıya arı sütü denmesinin sebebi; renginin süte benzemesi ve beyaz olmasıdır. Ancak sütten daha kıvamlı ve jöle şeklindedir.

 

 

Arı Sütü Ne  İşe Yarar?

Arı sütü kraliçe arının  yetiştirilmesinde kullanıldığı için kolonin devamlılığı açısından çok önemlidir. İşçi yavru arılar ilk 3 gün arı sütü denilen salgı ile beslenirken kraliçe arı tüm yaşamı boyunca arı sütü ile beslenir. Bu şekilde diğerlerinden daha büyük, daha uzun ömürlü ve daha doğurgan bir yapıya sahip olabilmektedir.

 

Arı Sütünün İçeriğinde Ne Vardır?

Arı sütü çok zengin bir içeriğe sahip olup yüksek besin değerine sahiptir.

İçerisinde su, doğal şeker, protein, amino asit, doğal yağ, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bununla birlikte biotin, niasin, tiamin, piridoksin, riboflavin, inositol, folik asit ve pantotenik asit gibi faydalı bileşenler de içermektedir. Bu da onu dünyanın sağlık açısından en değerli besinlerinden biri yapmaktadır.

 

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

 

Arı sütü zengin besin içeriğiyle sağlığa birçok fayda sağlayabilmektedir.

Arı sütünün faydaları şunlardır:

      •  Güçlü antioksidan özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmeye,

      . Sinir ve stresi önlemeye,

      •  Karaciğeri korumaya,

      •  Zengin vitamin içeriği ile vücuda vitamin takviyesi yapmaya,

      •  Kalp-damar sağlığını korumaya,

      •  Enerji vermeye,

      •  Hafızayı güçlendirmeye,

      • Cilt sağlığını korumaya, yenilenmesini sağlayıp yaşlılık etkilerini geciktirmeye,

      • Sindirim sistemini korumaya,

      • Saç sağlığını korumaya yardımcı olabilmektedir.

 

Arı sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü nasıl kullanılır sorusunun cevabı; arı sütünü doğrudan, ek bir gıda, tablet gibi değişik biçimlerde kullanabilirsiniz.

Doğrudan kullanımda; kahvaltıdan yarım saat önce dil altına alınarak tüketilir. Dil altından eriyip-emilmesi şeklinde tüketilmesi, en uygun ve etkili yöntemlerden biridir. Arı sütü alındıktan sonra ağızda bir süre bekletilip sonra yutulması tavsiye edilmektedir.

Balın içine karıştırılıp macun kıvamına getirerek tüketebilirsiniz. Yine süt, keten tohumu gibi farklı gıdalarla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Arı sütünün fayda sağlayabilmesi için düzenli ve doğru miktarda kullanılması çok önemlidir.

Arı sütü çok sağlıklı bir besin kaynağı olmasının yanında fazla miktarda alınması ciddi problemlere yol açabilmektedir. Günlük ortalama alınması tavsiye edilen miktar sütü saf olarak tüketilecekse, yetişkinlerde  500 mg, tedavi amacıyla hastalarda günde 1 gr alınabilir.

Bununla birlikte sağlık problemleri olan kişilerin mutlaka bir doktor tavsiyesi doğrultusunda alınması önerilmektedir.

 

1 kg bala ne kadar arı sütü katılır?

Arı sütünü bal ile tüketmek isteyenler 1 kg sütün içine yaklaşık 60 gr arı sütü karıştırarak tüketebilirsiniz. Ancak arı sütü kullanırken doğru saklama koşullarına dikkat etmek önemlidir. Sıcak ortamda çok çabuk bozulan arı sütünü soğuk bir ortamda muhafaza etmelisiniz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın