Scroll Top

Arı Sütü Nasıl Olur?

arı sütü nasıl olur

Doğanın mucizesi arı, bizlere şifa kaynağı birçok ürün sunabilmektedir. Arı sütü olarak bilinen besin de bunlardan biridir. Hem kovanı hem de insanı besleyen, birçok faydası bulunan arı sütü nasıl olur? Arı sütünün yolculuğu nasıl başlar ve bizlere nasıl ulaşır? 

İşte bu değerli besin kaynağının oluşumu ve hikâyesi:

Arı sütü nedir nasıl oluşur?

Arı sütü nasıl olur sorusunun cevabında üreticiler işçi arılardır. Arı sütü; 5-15 günlük genç işçi arılar arılar tarafından kraliçe arı ve yavru arıların beslenmesi için salgılanan bir salgıdır. Bu salgı kraliçe arının yaşam kaynağı, aynı zamanda kovanın da var olmasını sağlar. Arı sütünü, işçi arılar yutak bezleri üzerinden salgılarlar. Rengi beyaz olduğu ve yavru arıların beslenmesinde kullanıldığı için “arı sütü” adı verilmiştir. Ancak sütten farklı olarak akıcı ve kremsi bir yapıdadır.   Zengin besin içeriği onu çok değerli bir besin kaynağı haline getirmiştir.

Kovan içindeki kraliçe arı güvenli bir şekilde kovandan alınır. İçeri konulan küçük peteklere işçi arılar yeni kraliçe arının beslenmesi için salgılarını bırakırlar. Bir ay boyunca toplamda ortalama 20-25 gram salgı anca bırakılır. Daha sonra bu salgılar toplanır.

Arı sütü tadı nasıl olur?

Kremsi, beyaz yapıdaki arı sütünün tadı ekşidir. Keskin fenolik yapıda bir kokuya sahiptir.

Gerçek arı sütü nasıl anlaşılır?

Arı sütünün içeriğindeki besin değeri sayesinde sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Arı sütü içerisinde; su, doğal şeker, protein, amino asit, doğal yağ, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bununla birlikte biotin, niasin, tiamin, piridoksin, riboflavin, inositol, folik asit ve pantotenik asit gibi bileşenler de içermektedir. Bu içerik arı sütünü en değerli besinlerinden biri yapmaktadır.

 

Arı sütünün başlıca faydaları şunlardır:

• Antioksidan özelliği ile bağışıklığı güçlendirmeye,
• Kalp-damar sağlığını korumaya,
Hafızayı güçlendirmeye,
Vücuda enerji vermeye,
Yaşlanma etkilerini geciktirmeye, cilt sağlığını korumaya,
Karaciğeri korumaya,
Vücuda vitamin takviyesi yapmaya,
Sindirim sistemini korumaya,
Psikolojik olarak destekleyip, sinir stresi önlemeye,
Sağlıklı saçlara sahip olmaya yardımcı olabilmektedir.

Kronik hastalığı olan kişiler mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmalıdır. Tek başına tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Arı sütünün faydaları nedeni ile birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ancak piyasada birçok besinde olduğu gibi arı sütünün de gerçek olmayanı mevcuttur. Bu nedenle gerçek arı sütünü satın almak için içeriğine bakmak gerekir. Ama en önemlisi güvenilir firmalardan almaktır. Özellikle yöresel, arıcılıkla uğraşan firmalarda gerçek arı sütü bulmak daha kolaydır. Süpermarket ya da bilinmeyen kişi ya da firmalardan alınan ürünlerin gerçek olma olasılığı düşüktür. Bununla birlikte çok zor elde edildiği için fiyatı da daha yüksektir. Ayrıca bal ile karışım şeklinde de satılabilmektedir. Ancak eğer bal ve arı sütü oranı doğru olarak yapılmazsa arı sütü bileşenlerinin etkisi azalmaktadır. 

Gerçek arı sütü nasıl kullanılır?

Arı sütünün farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır.

Tablet şeklinde kullanım: Doğrudan tablet şeklinde kullanılabilmektedir. Kahvaltıdan önce aç karnına, dil altına alınarak tüketilir. Bu şekilde emilerek tüketilmesi en etkili yöntemlerden biridir.

Besinlerle karıştırılarak kullanımı: Balı içerisine karıştırılarak macun kıvamında tüketilebilmektedir. Bununla birlikte keten tohumu, süt vb. besinlerle birlikte de tüketilebilmektedir.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın