Badem Şekeri

badem şekeri

Şekerleme yüzyıllar boyunca kültürümüzde ayrı bir yere sahip olmuştur. Osmanlı Devleti’nde sarayın gözdesi, en güzel hediyeler arasında olan şekerleme günümüzde de çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin severek tükettiği yiyecekler arasındadır. Badem şekeri de  çocukluğumuzdan beri tadını çok iyi bildiğimiz ve geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan yiyeceklerden biridir.

 

Badem şekeri nedir?

Badem şekeri adından da anlaşılacağı üzere bademden yapılan bir şekerleme türüdür. Geçmişi çok eskiye dayanan ve Osmanlı Devleti ile birlikte Avrupa’da da tüketilen bu şeker günümüze kadar varlığını korumuştur.  

Badem hem sağlıklı olması hem de lezzetiyle sevilerek tüketilen kuruyemişler arasında yer alır. Ayrıca bademden badem ezmesi, reçeli, sirkesi, unu gibi çok farklı çeşitte ürün de elde edilebilmektedir. Bunlardan biri de badem şekeridir.

Badem şekeri nasıl yapılır?

Badem şekeri, bademin kavrulup şeker ağdasıyla pürüzsüz bir şekilde kaplanması ile elde edilen draje şeklinde bir şekerleme türüdür. Şeker ya da çikolatayla kaplanan meyve ve kuruyemişe draje dendiği için badem draje olarak da adlandırılmaktadır.  Badem şekerini kaplayan ağdanın içine isteğe göre bal, tarçın, çikolata gibi başka malzemeler de eklenebilir. Bu şekerin lezzeti yapılan şerbet ve kullanılan bademe göre değişmektedir. 

Neden Datça bademi?

Badem denilince akla ilk gelen dünyaca ünlü Datça bademleri en çok kullanılan bademler arasındadır. Kendi başına lezzet ve sağlık kaynağı Datça bademi şeker, bal gibi tatlılar ile bir araya geldiğinde ortaya tadına doyulmaz bir lezzet çıkmaktadır. Datça badem şekeri de ününü buradan almaktadır.

Geçmişten günümüze uzanan tatlı hediye

Şekerlerin en çok tüketildiği bayramlarda çocuklar kadar yetişkinlerin de severek tükettiği bu şeker verilebilecek en güzel hediyelerden bir tanesidir. Geçmiş yüzyıllarda maddi hediyelerin yanında mutlaka şekerlemelerin de hediye edildiği kültür günümüzde de varlığını hala korumakta. Özellikle yöresel şekerleme ve tatlıları hediye olarak sevdiklerimize götürüp deyim yerindeyse ağızlarının tatlanmalarını isteriz. Badem şekeri de sevdiklerinizin keyifle tüketeceği şekerlemeler arasındadır. Özellikle yolunuz Datça’ya düştüğünde mutlaka hediyelik badem şekerlerinizi almayı unutmayın. Eğer gitme şansınız yoksa internet üzerinden de yerli ürün satan ve güvenilir firmalardan da sipariş verebilirsiniz.

Bu şekerin en çok kullanıldığı yerlerden birisi de nikâh şekerleridir. Bir inanışa göre bu şeker madde ile ruh ikiliğinin, dünya ile cennetin, ateş ile suyun ötesine geçilmiş ideal evliliği simgeler. Bu yüzden nikâh şekeri dediğimiz şekerlerin içine genellikle beyaz renk ağırlıklı ve renkli badem draje konularak gelen misafirlere ikram edilmektedir.  Kısacası badem draje hem özel günlerde hem günlük hayatımızda lezzetli ve severek tükettiğimiz, enerji veren, geleneksel şekerlemelerimiz içinde en sevilenler arasındadır. 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın