Scroll Top

Modern Sağlık Trendi Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

badem sütü

Gezegenimizde yaşadığımız pandemi süreci birçok farkındalıklara sebep oldu. Ailenin önemini, çocuk ve eşlerle vakit geçirmenin ne demek olduğunu, sosyalleşmenin insan ruhu için ne kadar önemli olduğunu, hareket, yürüyüş, spor gibi aktivitelerin vücudumuza ne denli ihtiyaç duyduğunu, besin ve besin değerlerinin sağlık için demirbaş olduğunu buram buram hissettik.

Bu oluşan farkındalıkla algıladık ki; yeni dünyanın modern trendi sağlıklı yaşam oldu. Sağlıklı olmanın daha da bir anlam kazanması ile toplumsal duyarlılıklar, besinlerin içerikleri, değerleri hepimizin ilgisini daha çok çekmeye başladı.

Sağlıklı olma kelimesinin anlamı hepimizde olgunlaştıkça gözümüzü modern sağlık sistemine çevirmeye başladık. Hastalıkların ülkelere ekonomik yükü konusunda bilgiler edindikçe, yeterli finansman sağlamak ve yetersiz kaynaklar için bir çözüm bulmakla ilgili aile meclislerimiz de tartışmalarımızı yaptıkça, sohbetler değer vermeyi unuttuğumuz geleneksel besin çeşitliliğine döndü.

Modern sağlık trendlerimiz; doğal ürünler, doğal beslenme yöntemlerine yani eskiye, öze dönüşe evrilmeye başladı.

Önceliğimiz evde bakım inancına dönüşürken, hangi besin neye daha iyi geliyor, doğal besin kaynağını güvenilir olan yerden nasıl temin edebiliriz konusunda araştırmalar önem kazandı.

Bizde Datça Köy Ürünleri olarak, bu gereksinimler için sizinle aramıza güzel köprüler kurduk. 

Datça’nın bademler konusunda ki ününü bilmeyen yoktur diye düşünerek kısaca faydalarından bahsedersek; Yüksek lif kaynağı, yağ, protein, enerji, karbonhidrat, fosfor, demir, çinko, selenyum, magnezyum, kalsiyum mineral değerlerinin kaynağı, E vitamini zenginliği ile önemli bir besin kaynağıdır.

Peki ya Badem Sütü; Doğala, doğal olana yöneldikçe tüketmemiz gereken kaynaklardan biri de badem sütüdür. Hoş aroması ve lezzetiyle tüketimi keyifli olan badem sütünü vegan beslenenler tarafından da popülaritesini kaybetmeyen sağlıklı bir süt alternatifidir. 

Tek bardakla birçok fayda alabileceğimiz badem sütünü inceleyelim.

Badem Sütü Faydaları;

 • Zengin mineraller ve çeşitli vitaminler içeriği ile bağışıklığı güçlendirir.
 • Folat, yağ asitleri, serotonin seviyesini artırarak, depresyon ve kaygıyı azaltmaya ve mutluluk vermeye yardımcı olduğu söylenir. 
 • Afrodizyak etkisiyle cinsel gücü ve isteği artırdığı bilinmektedir.
 • Vegan beslenenler için en gözde içecektir. 
 • Kolesterol içermemektedir.
 • Kötü kolesterol düzeyini azaltır ve kalbin daha sağlıklı olmasından dolayı da kalp dostu diyebiliriz. 
 • Sindirim sistemi için bağırsaklara faydalı olduğu bilinir. Bademli süt, bağırsaktaki zararlı bakterilerin gitmesi için çok yardımcı bir içecektir.
 • İnek sütüne göre daha kolay sindirilen badem sütü şeker ve yağ emiliminin daha iyi gerçekleşmesini sağlar. 
 • Laktoz alerjisi olanların tüketebileceği bir süt çeşididir. 
 • Badem sütü, potasyum ihtiyacını karşılamakta etkilidir. 
 • Kilo vermek isteyenler için düşük kaloriye sahiptir. 
 • Yüksek lifli bir içeriğe de sahip olan badem sütü de tok tutma özelliği ile dikkat çekmektedir. Diyet listelerinde mutlaka yerini alır.
 • Kalsiyum içeriği ile kemik gelişimini ve yoğunluğunu, diş sağlığını destekler. 
 • İçeriğinde bulunan B2 ve E vitamini ile cildin daha da parlamasını ve zararlı UV radyasyonundan korunmasını, Saç dökülmesini önlemede, saçları güçlendirme ve parlaklık sağlamasında da etkili olduğu söylenir. Badem sütü ile cilt ve saç sağlığımızın korunabildiğini söyleyebiliriz.
 • Badem sütünün gözlere de iyi geldiği bilinir. 
 • Badem sütünün gastrit gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenir. 
 • Alzheimer gibi hastalıkları önlemede ve beyin sağlığına iyi geldiği söylenmektedir

Badem Sütü mü Normal Süt mü?

Laktoz alerjisi olan kişilerin inek sütü tüketmesin de sorun yaşadığı bir gerçektir. Bu hususta badem sütü tüketimi büyük bir avantaj sağlamakta, sütten alınacak birçok değeri karşılamaktadır. İçeriğinde protein, kalsiyum, E vitamini ve fosfor ile besleyiciliği göz ardı edilemez ve diğer sütlere oranla kalorisi oldukça düşüktür. Ancak laktoza alerjisi olan kişilerin badem sütünü aşırı tüketmeleri halinde rahatsızlık yaşayabilirler. Bu nedenle doktorunuzdan mutlaka görüş almalısınızdır.

Badem Sütünü Ne Kadar Tüketmeliyiz?

Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral seviyesinin üstüne çıkılmaması için, uzmanlar badem sütünün günde bir su bardağının yeterli olduğunu belirtmektedir.

Badem Sütünü Kimler İçemez?

Badem sütünün bilinen bir zararı bulunmamakla birlikte, bademe alerjisi olan kişilerin tüketmemesi önemlidir. Bilmeden içildiği takdirde; nefes darlığı, hapşırma ve ya burun akıntısı yaşamaya başlarsanız doktorunuzla iletişime geçmek faydalı olacaktır.

Badem Sütünü Şeker Hastaları Tüketebilir mi?

Tatlandırıcı kullanılmamış badem sütü kan şekeri değerlerini yükseltmez. Diyabet hastaları içinde uygun olduğu söylenmekle beraber aynı zaman da düşük karbonhidratlıdır.

Datça Köy Ürünlerinden Tüketim Önerileri;

Badem sütünüzü direk olarak içebildiğiniz gibi farklı tariflere de uygulayabilirsiniz. Hamur işlerinizde, muhallebileriniz de inek sütü yerine badem sütü kullanarak lezzetinize lezzet katabilir, çok daha hoş aromalar elde edebilirsiniz. Misafirlerinizi badem sütlü kahvelerle sürprizler yapabilirsiniz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın