Scroll Top

Fıstık Ezmesi İle Diyet Mümkün Mü: Nasıl Yapılır?

fıstık ezmesi faydaları

Fıstık ezmesi en sevilen fıstık ürünlerinden biridir. Lezzetli olmasının yanında sağlıklı olması da herkes tarafından tercih edilebilir olmasını sağlamaktadır. Fıstık ezmesi faydaları ile sağlıklı bir besin tüketimini sağlayabilmektedir. Diyet yapanlar içinde iyi enerji ve protein kaynağı olabilmektedir.

İşte sofralardan eksik etmediğimiz fıstık ezmesi ile ilgili merak edilenler:

 

Fıstık Ezmesi Nedir?

Fıstık ezmesi; kabuklarından temizlenmiş ve kavrulmuş fıstığın macun haline gelene kadar kavrulması ile elde edilir. Macuna isteğe göre şeker, bal, pekmez gibi ürünler de eklenebilmektedir veya tamamen şekersiz yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı fıstık ezmelerine trans yağlar da ilave edilebilmektedir. Bu sağlıksız bir durum oluşturarak kalp-damar, kolesterol gibi hastalıklara yol açabilmektedir.

 

Fıstık ezmesi yenir mi?

Fıstık ezmesi farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Sade tüketilebileceği gibi kek, kurabiye gibi unlu mamüllerde, tatlılarda, ekmek üzerine sürülerek de tüketilebilmektedir. Lezzetli ve yoğun bir tadı bulunmaktadır.

 

Fıstık ezmesi yararlı mı?

Fıstık ezmesinin besin ögelerine bakıldığında; yağ ve protein oranı yüksek karbonhidrat oranı ise düşüktür. İyi bir posa içeriğine sahip olan fıstık ezmesi doğru tüketildiğinde birçok fayda sağlamaktadır.

 

Fıstık ezmesi faydaları şunlardır:

 

Kalp sağlığını korumaya yardımcı:

 İçerisinde trans yağ içermeyen fıstık ezmesi, içerdiği tekli doymamış yağ asitleri, Niasin, vitamin ve mineral sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca güçlü  bir antioksidan olan resveratrol açısından da iyi bir kaynaktır. Bu da kalp sağlığı açısından oldukça faydalı bir bileşendir. Yapılan çalışmalarda fıstık gibi kabuklu kuruyemişlerin, koroner kalp hastalıkları, diyabet, kanser, nörodejeneratif hastalıkların riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

 

Diyet yaparken kilo kaybını destekleyici: 

Protein, yağ ve posa içeriği sayesinde uzun süre tok tutabilme özelliğine sahiptir. Diğer atıştırmalıklara göre fıstık ezmesi gün içerisinde daha uzun süre tok tutarak fazla besin alımını önleyebilmektedir. Doymamış yağ asitleri de metabolizma hızını artırarak kilo vermeye destek olabilmektedir.

Yapılan çalışmalarda fıstık ezmesi tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle düzenli olarak günde ortalama 2-3 porsiyon tüketenlerin uzun yıllar içinde bile kilo almadıkları görülmüştür.

 

Egzersizlere destekleyici:

Spor ve yoğun egzersiz yapanlarda kaliteli protein ve enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilmektedir. Özellikle spor sonrası kas yıkımını önleyip, kasların gelişmesini desteklemektedir. Tahıl grubundan bir besinle tüketildiğinde ihtiyaç olan tüm temel aminoasitlerin ve kaliteli protein kaynağı alımı sağlanmış olmaktadır.

 

Sindirim sistemini destekleyici: İçerdiği yüksek lif ve posa içeriği ile sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık ve şişkinlik problemlerini önleyebilmektedir.

 

Bunlarla birlikte şekersiz fıstık tip 2 diyabet hastaları için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Şekersiz fıstık ezmesi kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmediğinden diyabet hastaları için iyi bir seçenektir. Ayrıca tip 2 diyabette vücuttaki  magnezyum oranı düşüktür. Yer fıstığı  içerdiği magnezyum ile kandaki düşük magnezyum oranlarının yükselmesini sağlayabilmektedir.

 

Fıstık ezmesi sağlıklı bir besin olmasına karşın;  alerjisi olanlar için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Fıstık alerjisi olanların tüketmemesi tavsiye edilmemektedir.

 

Fıstık ezmesi kilo aldırır mı?

 

Fıstık ezmesi doğru tüketildiğinde kilo aldırmaz aksine kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Özellikle uzun süre tok tutması ve metabolizmayı hızlandırması kilo verme konusunda destekleyicidir. Ancak eğer fazla tüketilirse ya da içerisinde trans yağ veya sağlıksız şeker gibi katkı maddeleri varsa kilo alımına neden olabilmektedir. Tavsiye edilen tüketim oranı günlük ortalama 2 ila 3 yemek kaşığı arasındadır. Bunun üzerinde tüketim kilo alımına sebep olabilmektedir. Çünkü yağ ve kalori oranı yüksek bir besindir.

 

Fıstık ezmesi son derece faydalı bir besindir. Ancak alırken içeriğine dikkat etmelisiniz. Trans yağ eklenmemiş, sağlıklı tatlandırıcılar (bal, pekmez, şeker pancarı vb.) ile tatlandırılmış olmasına dikkat etmelisiniz. 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın