Polen Kilo Aldırır Mı?

polen kilo aldırır mı

Günümüzde besinleri tüketirken vücudumuza sağladığı faydaların yanında kilo yapıp yapmadığına dikkat edilmektedir. Bunlardan biri de  “Tek Tam Gıda” olarak adlandırılan polendir. Zengin besin içeriği sayesinde sağlığa birçok faydası bulunan polen kilo aldırır mı sorusu hem sağlıklı beslenmek hem de kilo almak istemeyenlerin sorduğu bir sorudur.

Polen kilo aldırır mı sorusu için öncelikle içeriğine ve vücuda nasıl fayda sağladığına bakmak gerekir.

Polen Nedir ve Ne İşe Yarar?

Polen bitkilerde çoğalmayı sağlayan erkek üreme hücresidir. İşçi bal arıları bitkilerdeki nektarı toplarken ayaklarına polen yapışır. Polen; arı sütü üretimi, genç ve yavru işçilerin gelişimini içerdiği zengin bileşen ve  protein sayesinde sağlamaktadır.

Polenin İçeriğinde Ne Var?

Protein bakımından çok zengin olmakla birlikte bileşimi, rengi ve şekli elde edildiği bitkisel kaynağa göre değişkenlik göstermekle birlikte; amino asit, fenolik asit, steroid, beta karoten, lektin, sistein, antioksidan, enzim, magnezyum, kalsiyum, selenyum gibi 28 farklı mineral, nükleik asit, B1, B2, B3, B5, B6, C, E , A gibi vitaminler, organik ve doymamış yağ asitleri bulunmaktadır. 

Polenin Faydaları Nelerdir?

Zengin içeriği ile yüksek besin değerine sahip polenin vücuda birçok faydası bulunmaktadır.

Polenin vücuda sağladığı faydalar şunlardır:

       •  Cilt sağlığını korumaya ve cilt hastalıklarını önlemeye, 

         Kalp damar sağlığını korumaya,

       •  Bağışıklık sistemini güçlendirmeye,

       •  Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu yenilemeye,

         Kan şekeri ve iştahı düzenlemeye,

       •  Karaciğeri korumaya,

       •  Sindirim sistemini düzenlemeye,

       •  Kolesterolü düzenleyip, kötü kolesterolü düşürmeye,

       •  Kanseri önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Sağlık açısından birçok faydası olan polen destekleyici bir besin olup tek başına tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Herhangi bir sağlık probleminde doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir.

 

Arı poleni kilo verdirir mi?

Arı poleninin iştah düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle iştah açıcı özelliğiyle iştah problemi yaşayanların iştahını açmaya yardımcı olabilmektedir. Bu durum arı poleninin kilo aldırır mı sorusuna neden olabilmektedir. Ancak arı poleni kilo aldırmaz.

Arı poleni enerji verip metabolizmayı hızlandırmaktadır. Lezzetli ve düşük kalorili olması da tatlı krizlerini önleyerek yüksek kalori alınmasının önüne geçmeye yardımcı olabilir. İçerdiği lestin ile de yağ yakımı ve metabolizmanın düzgün çalışmasını destekleyebilmektir. 

Polen ne kadar tüketilmeli?

Sağlık açısından birçok faydası olsa da dikkatli kullanılması gerekmektedir. İlk kullanılmaya başlandığında 1 çay kaşığı kadar sonraki tüketimlerde 3 mg’ı geçmemelidir. Tek başına tüketilebileceği gibi yoğurt, sebze, meyve, süt gibi diğer gıdalar ile birlikte kullanılabilmektedir.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın