Scroll Top

Sağlık İçin Doğal Destek: Sıvı Propolisin Yararları ve Kullanımı

sıvı propolis

Doğal ve şifalı olan her üründen faydalandığımız gibi arı ürünü olan propoliste çağlar boyu insan oğlu tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Bilimsel kaynaklarda ve arkeoloji keşiflerinde sekizbin beşyüz yıldır bir şekilde tükettiğimiz arı ürünlerinin içinde bulunan propolisin izleri ile karşılaşılmıştır.

Şimdilik edinilen bilgi ile ‘’Propolis’’ kelimesinin kullanımı onbeşinci yüzyıla dayanmaktadır. Antik Yunan dilinde pro-polis; Pro; Önce, ön ve Polis; Şehir anlamına gelmektedir. İngilizce dilinde de propolis olarak kullanılmaktadır. Mısırlıların, Romalıların, Perslerin ve Yunanlıların kullanımlarında yaygın olarak karşılaşılmaktadır.

Mısırda uygulandığı görülen mumyalama işlemini arılardan öğrenildiği düşünülmektedir. Arılar kovanlarına giren yabancı arıları öldürüp, propolisle mumyaladıkları bazı yazılı kaynaklarda görülmüştür. Ayrıca Mısır’a özgü vazoların üstünde ki resimlerde propolis üreten arı betimlemeleri görülmüştür.

Antik çağlarda Yahudilere ait Eski Ahitlerde Tzori yani  propolis anlamına gelen ve maddenin özünü anlatan yazılar görülmüştür.  

Antik Yunanlıların kullandığı polyanthus adlı parfümlerinin içeriğinde bal, balmumu, propolis ile hazırlandığı ve üretildiği, o dönemin yazarları tarafından anlatılmış kaynaklarda görülmüştür. İbn-i Sina’nın reçetelerinde kullandığı, modern bilimin, tıbbın kurucusu olarak bilinen Hipokrat’ın çalışmalarında yer verdiği bilinmektedir. Eski Sovyetler Birliği’nde verem (kanser) hastalığının tedavisi için de propolisten yararlandıkları kaynaklarda görülmüştür.

Arılar için hayati önem taşıyan propolis, bizler için hem gıda hem gıda takviyesi hem de kozmetik alanlarında kendimiz için de değişik kullanım şekilleri oluşturmuşuz.  Yüksek oranda flavonoid ve fenolik madde içeren propolisi uygulama yöntemine göre farklı formlarda da tüketmeye başladık; Sprey, tablet, saf, bal, şurup, krem ve damla yani sıvı propolis olarak.

Propolisin Besin Değerleri Nelerdir?

Vitaminler, mineraller, karbonhidrat, lipid, protein içeriği çok düşük olduğu için besin desteği fazla olmamaktadır. Yüksek değerde hidroksisinnamik asit (diyabet, akciğer, kanser, kardiyovasküler, antienflamatuar, antimikrobiyal aktivitelerle tedavi edici etki), yüksek değerde flavonoidler ( bitkilere rengini veren, hücresel işlevlere, faliyetlere olan etkisi ile resveratrol, likopen, betakaroten, antisiyanin, kateşin içerikleridir, en güçlü antioksidanların baş kaynağı) fenolik maddeler P vitamini adıyla yani yüksek antioksidan etkisi, antiviral özelliği, zararlı, kötü canlılara karşı savunmada etken özelliği ile önemli bir takviye gıdadır.

Sıvı Propolis Nedir?

Propolisin ham hali; Bitkilerin ürettiği ve onları mikroorganizmalardan, sıcaktan, soğuktan koruduğu reçineli bileşendir. Bu noktada bal arılarının bu reçineleri toplayarak, mide öz suları ile dönüştürüp, su geçirmez, yapışkan ve güçlü forma geçirdikleri, antimikrobiyal ve ısı yalıtımı olarak kullandıkları madde olmaktadır. Propolisin tüm faydaları ve yararlarını kaybetmeden sıvı hale dönüşü laboratuvarlarda olmaktadır.

Sıvı Propolis Nasıl Oluşur?

Sıvı propolis; Polenin çözeltiler ile çözülerek sıvı hale gelmesi ile oluşur. Sıvı propolis su bazlı olduğu için de çözülebilir özelliği bulunmaktadır.

Sıvı Propolis Nasıl Kullanılır?

Öncelikle arı ve arı ürünlerine alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Herhangi bir alerjinizin olmadığını düşünüyorsanız sıvı propolisten damla şeklinde kullanarak evde küçük bir kontrol de yapabilirsiniz. 

Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden kaynaklı her yaş grubunun tüketmesi gereklidir. Çocuk ve yetişkenlerde yarı yarıya kullanım dozu farkı bulunmaktadır. Örneğin çocuklarda sıvı propolis günlük on damla kullanılıyorsa, yetişkinlerde sıvı propolis günlük yirmi damla kullanılabilir.  Datça Köy Ürünleri olarak tavsiyemiz doktor bilgisi alarak günlük kullanım dozunuzu öğrenmenizdir.

Sıvı propolisi sade tüketmenin yanı sıra suda çözünür olanını bir su bardağı meyve suyu, su, süt gibi içeceklerin içine ekleyebilir, pekmez, yoğurt gibi yiyeceklerin üzerine de damlatarak tüketebilir, ağız gargarası olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca cilt yüzeyindeki problemli yere uygulayabilirsiniz. Deri yüzeyinden emilme özelliği de bulunmaktadır.

Sıvı Propolis Faydaları Nelerdir?

Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi solunum yolları enfeksiyonlarına yararlı etki sağladığı,

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği,

Sıvı propolisi cilde uygulandığında gözenekleri mikroplardan arındırdığı, 

Cilt yüzeyindeki yaraların tedavisini hızlandırdığı,

Cildi temizleyip, ışıltı verdiği, 

Cilt yüzeyinde oluşan leke, akne, sivilce gibi rahatsızlıklarının giderilmesine katkı sağladığı, 

Cilt maskelerinin içinde olmasının gerekliliği,

Yeni hücre oluşumunu  desteklediği,

Dişleri fırçalarken macunun üstüne eklenen bir damla sıvı propolis ile diş çürüklerini önlediği,

Diş çürüklerinden kaynaklı ağrıları azalttığı,

Ağız gargarası ile bakterilere savaş açtığını,

Diş eti iltihaplarını, ağzı içi iltihaplarını gidermede destek olduğu,

Ağız bakımında kullanılan propolis damla aynı zamanda diş çürükleri, sigara ve ağızda oluşan bakteri yüzünden oluşan kokuyu giderdiği, nefese ferahlık hissi verdiği,

Saç bakımlarının  ve şampuanların içine damlatıldığı takdirde saçlara canlılık, parlaklık, sağlık ve hacim verdiği,

Ayrıca evcil hayvanların ayak bakımını ve hijyenini sağlamak için de kullanıldığını,

Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği,

Gün boyu kaybedilen enerjiyi yoğurt, pekmez, meyve suyu gibi gıdalara ekleyerek tüketildiğinde yenilediği,

Dinç ve zinde olunmasını sağladığı,

Stresi azaltıp, sakinleştirici etkisi olduğu söylenmektedir.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın