Scroll Top

Sıvı Propolis Nasıl Kullanılır?

sıvı propolis nasıl kullanılır

Arı, kendi mucizelerinden biri olan propolisi insanlık ile paylaşıp şifa kaynağı olan propolisi sunmuştur. Günümüzde gelişen tıp ve bilimin yanında yüzyıllardır şifa için kullanılan propolis sağlık açısından çok iyi bir destekleyicidir. Propolis birçok rahatsızlık için bir dizi fayda sağlayıp bağışıklık desteği için doğanın en zengin bioflavonoid kaynaklarından biridir. Son yıllarda giderek artan propolis kullanımında en çok merak edilen sıvı propolis nasıl kullanılır sorusudur. 

Propolis Nedir?

Propolis, işçi arıların oluşturduğu bir maddedir. İşçi arılar tomurcuk, filiz, ağaç kabuğu gibi yerlerde olan reçineyi alt çeneleri ile kazır ve toplarlar. Topladığı reçineyi ağzında nemlendirip yumuşatırken salgıladığı enzimler ile kimyasal değişikliğe uğratır. Ardından da balmumu ekleyerek pelet haline getirip polen sepetine aktarır ve kovana götürür. Yapışkan bir yapısı olan bu reçinemsi organik maddeye propolis denir.

Arı propolisi kovanda;

• Hasar görmüş peteklerin tamiri,
Petekleri birbirine yapıştırma,
Arıları hastalıktan koruma,
Bakteri, virüs gibi canlıların çoğalmasını önlemede kullanmaktadır.


Bununla birlikte yüzyıllar önce de insan sağlığı açısından birçok faydası olduğu keşfedilip kullanılmaya başlanmıştır.

Propolisin farklı kullanım şekilleri olsa da en fazla sıvı damla şeklinde kullanılmaktadır.

Propolis Damla Aç Mı Tok Mu?

Propolis damla aç ya da tok karnına kullanılabilmektedir. Bununla birlikte yiyecek ve içeceklere de katılarak kullanılan sıvı propolisi yemek ile birlikte tüketebilmektedir. Propolisi aç ya da tok tüketmek kişinin isteğine kalmıştır.

Propolis ne kadar süre kullanılmalı?

Porpolisin içeriğindeki bileşenleri sayesinde antibakteriyel, antifungal, antimikrobiyal, antioksidan, antienflamatuar vb. etkileri bulunmaktadır. Propolisin etkileri düzenli kullanımı ile vücuda etki edebilmektedir. Ayrıca propolisi hangi amaçla kullandığınız da kullanım süresini değiştirebilmektedir. Örneğin ağız problemleri için günlük düzenli gargara yapıldığında ortalama 6 ay içerisinde düzelme gözlemlenebilmektedir. 

Sıvı Propolis Kaç Damla Kullanılmalı?

İlk kullanımda 1-2 damla kullanıp alerjik durum olup olmadığı kontrol edilir. Peki, sıvı propolis nasıl kullanılır? Eğer alerjik durum yoksa çocuklar için 10 damlaya kadar, yetişkinler için kullanım ise günlük 20 damla propolis tüketilebilir. Bununla birlikte çocuklarda kullanımda doktor tavsiyesi alınarak kullanılması sağlık açısından faydalı olacaktır. Sıvı propolis sade tüketilebileceği gibi süt, meyve suyu gibi içeceklerin içine katılarak, yiyeceklerin üzerine eklenerek tüketilebilmektedir. Bal ile kullanımında genellikle suda çözünmeyen propolis kullanılmaktadır. Sıvı propolis cilt üzerinde herhangi bir problemli noktaya topik olarak uygulanabilmektedir. Ayrıca ağız gargarası olarak da kullanılmaktadır.

Propolis Her Gün İçilir Mi?

Propolis düzenli olarak her gün içilebilmektedir. Düzenli kullanım sonucunda vücuda fayda sağlayabilen propolis günlük verilen miktar aşılmadığı sürece her gün kullanılabilmektedir. Çünkü fazla kullanımı çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir. 

Bununla birlikte kronik hastalığı olan, sağlık problemleri bulunan kişiler mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmalı, tek başına ilaç olarak tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Piyasada birçok farklı ürün satıldığı için alınan doğal sıvı propolisin onaylı ve güvenilir firmalardan alınması sağlık açısından önemlidir.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın