Scroll Top

Meşhur Datça Buzlu Bademi

buzlu badem

Yaz sıcağında içimizi serinleten buzlu bademi neredeyse hepimiz biliriz. Özellikle meze olarak da çok tüketilen buzlu bademin sırrı ise yapıldığı bademin türüdür. Bu yüzden dünyaca ünlü bademlerin yetiştiği Datça’dan gelen buzlu badem ise diğerlerinden daha farklı bir yere sahiptir.

Datça Bademi

Datça’da toprak yapısı ve iklimiyle birçok tür bitki yetişmektedir.  Buna bir de geleneksel tarım eklendiğinde çok farklı lezzetler ortaya çıkabilmektedir. Badem de bunlardan biridir. Datça’da toprakta kendiliğinden yetişen ve sonrasında yerli halkın da geçim kaynaklarından biri olup dünyada üne kavuşmuştur. 

82’i çeşitten fazla badem türü bulunan Datça’da en çok bilinen türler şunlardır:

 

Nurlu Badem 

İriliği ile dünyaca ünlü olan bu tür, erken çiçeklenmesi ve donma yaşanmamasından dolayı sadece Datça ikliminde yetişir. Susuz tarımda yetişebilen ve vitamin değeri özellikle de E vitamini yüksektir.

 

Ak Badem

Bu tür de yine en çok bilinenlerdendir. Kekremsi kokusu ve aromatik tadıyla birlikte diğerlerine göre daha yumuşak olup genellikle çift vermektedir. İri bir badem türüdür.

 

Kabadağ Badem 

Çağlası çok lezzetlidir. İrilikte Nur ve Ak Bademden sonra gelmektedir.

 

Diş Bademi

Dişinizle kırabileceğiniz yumuşaklıkta olduğu için bu isim verilmiştir. Kendine has bir lezzeti vardır.

 

Sıra Badem

30 ‘a yakın badem türüne verilen isim olup, yine lezzetli ve zengin besin içeriğine sahiptir.

 

Datça Buzlu Badem

Datça’nın buzlu bademin meşhur olması ünlü ve çok lezzetli bademlerindendir.

 

Buzlu Badem Nasıl Yapılır?

Buzlu bademin yapılış aşamaları şu şekildedir:

• Bademler bir kaba konur ve üzerini geçecek kadar sıcak su dökülür.
• Ortalama 15 dk. bekledikten sonra su süzülür.
Bademin dış kabukları soyulur.
Buz küplerinin içine konularak servis edilir.

Buzlu bademi dışarıdan satın alabileceğiniz gibi kendiniz de rahatlıkla evde yapabilirsiniz. Ama daha önce de belirtildiği gibi lezzetli buzlu badem için kullandığınız badem önemlidir.

Buzlu bademinizi; ister evde kendiniz yapın isterseniz de satın alın aradığınız lezzet için Datça bademinden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun yıllardır doğal ürünleri sofralarımıza getiren güvenilir yöresel firmalar da bu konuda en iyi adreslerdir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte buzlu bademinizi Datça’ya gidip yiyemiyorsanız Datça’dan size taze olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın