Scroll Top

Taş Baskı Zeytinyağı Nedir?

taş baskı zeytinyağı

Doğallığı, lezzeti, kendine has kokusu ile sofraların olmazsa olmazı taş baskı zeytinyağı hakkında hazırladığımız bu içerikte en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilir, lezzetli bir keşif yapabilirsiniz.

 

Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan taş baskı zeytinyağı taş haznelerdeki zeytinlerin öğütülüp önce hamur hale getirilmesi, sonrasında ise özel torbalarda presleme sonucu elde edilen leziz ve doğal zeytinyağı çeşididir. Zeytin sütü olarak da adlandırılabilen taş baskı zeytinyağının üretim süreci uzmanlık gerektirir. Son derece zahmetli bir süreç sonunda zeytinler benzersiz bir lezzete ve çoklu faydalara sahip doğal zeytinyağına dönüşür.

 

Taş Baskı Zeytinyağı Ne Demek?

Oleik asit cinsinden yağ asit oranı maksimum %0,8 olan, zeytinlerin öncelikle özel granit haznelerde öğütülmesine ve hamur hale getirilmesine, sonrasında özel torbalarda preslenmesine, preslenme sonrasında elde edilen sıvının ayrıştırılması prensibiyle üretilen, saf ve doğal zeytinyağı çeşidi taş baskı zeytinyağı olarak adlandırılır.

 

Besin değeri yüksek olan taş baskı zeytinyağı salatalarda, yemeklerde ya da yemek öncesi ve sonrası sağlıklı atıştırmalıklarda sıklıkla tercih edilir. Yoğun ve benzersiz bir tadı olmakla birlikte faydaları ile de sofralarda yer bulur. 

 

Taş Baskı Zeytinyağı Nerede ve Nasıl Üretiliyor?

Zeytinyağı üretimi sırasında kullanılan teknikler, zeytin hasat zamanı gibi birçok unsur zeytinyağının kokusunu, kıvamını, asit oranını, tadını ve saflığını etkileyebiliyor. 

 

Riviera zeytinyağı, sızma zeytinyağı, naturel sızma zeytinyağı, soğuk sıkım zeytinyağı gibi sınıflandırmaları bulunan yağ çeşitleri farklı lezzetlere sahip olurlar. Erken hasat zeytinyağı ve geç hasat zeytinyağı çeşitleri zeytinler farklı olgunluklara eriştiklerinde üretildiklerinden farklı aromalarla zengin bir lezzet sunarlar.

 

Taş baskı zeytinyağının sahip olduğu tüm ayırt edici özellikler üretim tekniklerinden geliyor.

 

Taş baskı zeytinyağı geleneksel zeytinyağı olarak da biliniyor. Her ne kadar ezerek üretildiğine vurgu yapan bir isme sahip olsa da toplanan zeytinler taşlarda ezilerek değil, taş haznelerde öğütülerek ilk adım tamamlanıyor. 

 

Öğütülen zeytinler hamur kıvamına gelir. Zeytin hamuru elde edildikten sonra özel çuvallara konur. Çuvallar düzeltilerek hidrolik preslere yerleştirilir ve yavaş bir şekilde preslenir. Presleme sırasında zeytin hamuru hem zeytinyağı hem de zeytin içerisindeki kara su ayrıştırılır. Akabinde damıtılma işlemi uygulanarak ortaya son derece aromalı ve leziz bir yağ çıkar. Soğuk sıkım taş baskı zeytinyağı koyu yeşil renge sahiptir ve yoğun aroması ile hem sıcak hem de soğuk yemeklerde güvenle tercih edilebilir.

 

Taş baskı zeytinyağı üretimi geleneksel yöntemlerle yapılır ancak spesifik bir uzmanlık gerektirir. Hasat edilen zeytinlerde bozulmanın engellenmesi adına taşıma sırasında zeytinler hava alırlar. Depoda tutulma süreleri maksimum 24 saat ile sınırlıdır. Öğütme sırasında da maksimum hız ve profesyonellikle hareket edilir.

 

Taş baskı zeytinyağı saklanırken uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyum sağlanması yağın kalitesinin sürdürülmesi bakımından son derece önemlidir.

 

Taş Baskı Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

Taş baskı zeytinyağı saf ve doğaldır. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi de koruyucu madde de bulunmaz. Dolayısıyla saklama koşullarına özen gösterilmelidir. 

 

Temel kural zeytinyağının rutubet barındırmayan, kuru ve serin bir ortamda saklanmasıdır. Saklandığı yerde güneşe maruz kalmaması da son derece önemlidir. Işıkla doğrudan temasının engellenmesi gerektiğinden şeffaf cam kaplarda saklanması tercih edilmez. 

 

Taş Baskı Zeytinyağı Faydaları

Besin değeri yüksek olan, meyvemsi ve yoğun aromasıyla sofralarda yer bulan taş baskı sızma zeytinyağı doğru ve ideal oranda tüketildiğinde cilt sağlığını destekliyor, sindirim sisteminin daha efektif çalışmasına yardımcı oluyor, hücre onarımına katkıda bulunurken kan basıncını da dengeleyebiliyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın