Scroll Top

Zeytinyağlı Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

kudret narı

Doğa insanlığa birçok şifa kaynağı bitki sunmaktadır. Kudret narı da bunlardan biridir. Sağlığa sayısız faydası olan kudret narı kendisi gibi şifa kaynağı zeytinyağı ile birleştiğinde ise mucizevi bir etki yaratabilmektedir. İşte geçmişten günümüze kadar 

Kudret Narı Nedir?

Kabakgiller familyasından olan bu bitki ince ve bir yıllıktır. Çoğunlukla tropikal bölgelerde yetişse de ülkemizde yetiştirilmektedir. Meyveleri taze olarak tüketilebileceği gibi yağ, macun şeklinde de tüketilebilmektedir.

Kudret narı içerisinde sodyum, potasyum, demir, magnezyum, gibi mineraller, C, A, D, B gibi vitaminler bulunmaktadır.

 

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

       •  Bağışıklığı güçlendirici: İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. İçerdiği antioksidanlar, likopen ve lutein sayesinde tümör oluşumu ve büyümesini önleyici etki gösterebilmektedir. Özellikle prostat, rahim ağzı ve göğüs gibi kanserlerde tedaviyi destekleyebildiği kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyebildiği gözlemlenmiştir.

       •  Kolesterol Düzenleyici: Vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek iyi kolesterol seviyesini yükseltebilir. Ayrıca demir ve folik asit bakımından zengin olup vücuttaki fazla sodyumu emer. Bu da inme ve kalp krizi riskini önlemeye yardımcı olabilir.

       •  Diyabete karşı koruyucu: Diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini düşürmede etkili olabilmektedir. İçerisinde polypeptide-p ( p-insülin) adı verilen insülin benzeri bir bileşim kandaki şeker seviyesini doğal olarak                dengeleyebilmektedir. Özellikle tip 2 diyabet hastalarının kullanımında etkili sonuçlar elde edilmiştir.

       •  Karaciğeri temizleyici: Yapılan araştırmalarda kudret narının karaciğerde bulunan enzimlerin antioksidan aktivitesini güçlendirerek karaciğer yetmezliğine karşı koruma sağladığı sonucuna varılmıştır. Alkol vb. maddelerin      karaciğerde yarattığı olumsuz etkileri de ortadan kaldırmaya yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir.

        •  Sindirim sistemini rahatlatıcı: Lif içeriği sayesinde kabızlık gibi sindirim problemlerinin çözümlenmesini destekleyebilir. Sindirimi kolaylaştırıp hazımsızlığı giderebilir.

        •  Vücudu temizleyici: Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği ile kandaki toksinleri temizleyebilir. 

        •  Göz dostu: İçeriğindeki beta karoten ve a-karoten görme keskinliğini artırmaya yardımcı olabilir.

        •  Solunum sistemine destekleyici: Astım, saman nezlesi, bronşit gibi hastalıkların semptomlarını hafifletebilir. Solunumu rahatlatarak destekleyici olabilir.

        •  Cinsel performansı artırıcı: Afrodizyak etkisi ile cinsel performansı arttırmaya yardımcı olabilir. Yaygın olarak da bu amaçla kullanılabilmektedir.

        •  Cilt sağlığını koruyucu: İçerdiği vitamin, mineral ve antioksidan özelliği ile cilt için iyi bir koruyucudur. Özellikle yaşlanmanın etkilerini geciktirme, egzama, sedef hastalıklarının tedavisine, sivilce, akne gibi cilt problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildi koruyarak cilde canlılık ve parlaklık kazandırabilir.

        •  Saç bakımında etkili: Saçlarda kepeklenme, kaşıntı gibi problemleri önleyebilir. Saçın daha hızlı uzamasını, sağlıklı ve parlak bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilir. Saçın yağ dengesini düzenleyerek saç beyazlamasını geciktirebilir.

       •  Kilo vermeye yardımcı: Lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi yaratarak kilo vermeye yardımcı olabilir

Bunlarla birlikte kemik sağlığını korumaya, yanık tedavisine, enerji vermeye yardımcı olabilmektedir. Tam bir şifa kaynağı olsa da tek başına tedavi amaçlı kullanılmamalı gerekli durumlarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Kudret narını taze meyve olarak tüketebileceğiniz gibi yağ olarak da tüketebilirsiniz. Özellikle zeytinyağında kudret narı en çok tercih edilen kullanım şekillerinden biridir.

 

Zeytinyağında kudret narı nasıl yapılır?

Kudret narının en çok kullanım şekillerinden biri zeytinyağında yapılandır. Zeytinyağı da sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Kendisi gibi şifa kaynağı kudret narı ile birleştiğinde ortaya mucizevi bir karışım çıkmaktadır. Soğuk sıkım zeytinyağı kullanımı tercih edilmesi karışımın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Zeytinyağında kudret narı şu şekilde yapabilirsiniz:

       •  Kudret narını yıkayın ve kırmızı zarlı çekirdekleri çıkarın.

       •  Kudret narı küçük parçalara ayırın.

       •  Rende ya da robot yerine tercihen tahta kaşık ya da tahta havanda öğütün.

       •  Parçaları cam bir kavanoza koyup üzerine zeytinyağı dökün.

       •  Birkaç hafta sonra yağ içerisindeki kudret narı yumuşayıp pelte haline ve kullanılabilecek kıvama gelir. Bu haldeyken ara sıra çalkalayıp kavanozu açarak havalandırın.

Bekleme süresi için güneş görmeyen, kuru bir yerde, nemden uzak, oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.

 

Zeytinyağlı kudret narı neye iyi gelir?

Zeytinyağı kudret narı özellikle sindirim sistemi problemlerinin tedavisinde çok iyi bir destekleyicidir. Zeytinyağlı kudret narı bal ile tüketildiğinde antiülser etkisi ile mideyi koruyabilmektedir. Mide ve bağırsak problemlerinin tedavisine yardımcı olan zeytinyağlı kudret narı sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilmektedir.

Yara üzerine de kullanılabilen bu karışım enfeksiyonu önleyerek yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Kudret narının mideye faydaları nedir?

Kudret narı içerisindeki bileşenlerin midenin iç yüzeyini döşeyen mide zarı enfeksiyonlarını önlediği gözlemlenmiştir. Gasrtit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisini desteklediği gibi mideyi bu hastalıklardan da koruyabilmektedir. Helikobakter Pilori adlı mide asidini artıran bakteri oluşumunu önlediği de yine yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Şeker hastaları için kudret narı nasıl kullanılır?

İçeriğindeki polypeptide-p ( p-insülin) sayesinde kan şekerini düzenleyen kudret narını, şeker hastaları genellikle zeytinyağlı karışımı ile tüketerek kullanabilirler. Zeytinyağlı kudret narını sabah aç karnına tüketerek belirli ölçülerde alarak insülin seviyesini dengede tutabilirler. Ancak mutlaka doktor tavsiyesinde alınması sağlık açısından çok önemlidir.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın