Scroll Top

Pekmez Çeşitleri Nelerdir?

pekmez çeşitleri

Türk mutfağının geleneksel tatlı lezzetlerinden olan pekmez hakkında hazırladığımız bu içerikte, pekmez çeşitleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 

Meyve şırasının kaynatılarak yoğunlaştırılması sonrası elde edilen, son derece doğal ve enerji oranı yüksek gıda maddesi “pekmez” olarak adlandırılır. Pekmez çeşitleri son derece fazladır ve her birinin farklı bir lezzeti, farklı faydaları bulunur. Tüketimine engel teşkil eden bir sağlık sorunu olmadığı takdirde düzenli olarak tüketilmesi önerilen pekmez çeşitleri tek başlarına ya da tahin gibi gıdalara karıştırılarak tüketilebilir.

 

Güne enerji dolu bir başlangıç yapmak için sabahları kahvaltılarda, gün içerisinde azalan enerjinin yerine koyulması için atıştırmalık olarak ya da tatlılara lezzet katması için tercih edilen pekmez ürünleri tüketimi dikkatle gerçekleştirilmelidir. Doğal şeker barındıran bu gıda ürününün besin değeri son derece yüksektir. Kontrolsüz tüketilmesi halinde sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

En Sevilen Pekmez Çeşitleri

Üzüm pekmezi, ardıç pekmezi, karadut pekmezi, harnup pekmezi ve incir pekmezi… Sağlıklı olmaları kadar lezzetleri ile de sofraların vazgeçilmezi olan pekmez çeşitleri ve özellikleri şöyle sıralanabilir:

 

Üzüm Pekmezi

Osmanlı mutfağında da Türk mutfağında da yer bulan bu geleneksel lezzet üzümden elde edilir. Kış aylarında, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisine sıklıkla başvurulan üzüm pekmezi kahvaltılarda sıklıkla tercih ediliyor. Tek başına tüketimi lezzet şöleni yaşatırken tahin ile tahin pekmez formunda muazzam bir etki bırakır.

 

Kemik ve kas sağlığını iyileştirebilen, mineral ve vitamin bakımından son derece zengin olan, gribal enfeksiyonlarla savaşılmasını kolaylaştıran üzüm pekmezi her evde yer bulur.

 

Keçiboynuzu Pekmezi

Harnup pekmezi olarak da adlandırılan keçiboynuzu pekmezi son derece lezzetli ve aynı oranda sağlıklı bir gıda olarak bilinmektedir. Yüksek oranda kalsiyum içerdiği, kemik erimesine ve kansızlık sorunlarına iyi geldiği bilinen bu pekmez çeşidi vitamin bakımından da zengin bir kaynaktır. 

 

Ham maddesi keçiboynuzu olan keçiboynuzu harnup pekmezi binlerce yıldır insanlar tarafından şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. En sevilen kahvaltılık çeşitlerinden biridir ve yapımı meşakkatli olduğu için oldukça değerlidir.

 

İncir Pekmezi

Hücresel bazda yenilenmeyi tetiklemesi ile bilinen incir pekmezi çok lezzetli pekmez çeşitleri arasında yer alır. Kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi çok az şeker barındıran hamur işlerinde tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Besin değeri yüksektir ve içerisinde değerli bileşenler bulunur. 

 

K vitamini, magnezyum ve kalsiyum oranı yüksek olan bu leziz gıda yapımında sudan geçirilerek temizlenen bütün incirler kullanılır. Anemiye, kan basıncı düzensizliğine iyi geldiği bilinmektedir.

 

Dut Pekmezi

Olgunlaşan dutların ağaçtan silkelenmesi, üzerlerine su konulması ve çekirdeklerinden ayrılacak şekilde kaynatılması sonucu elde edilen dut pekmezi sahip olduğu besin değerleri ile sağlıklı gıdalar arasında yer almaktadır. Dut pekmezi üretiminin son aşamasında kaynatılan dutların özlerinin geniş bir kaba koyulması ve güneşte bırakılmasıdır. Daha sonra süzülür ve hava almayacak şekilde kaplarda saklanır.

 

Dut pekmezi ideal oranda, düzenli olarak kullanıldığında idrar söktürücü etki gösterebilir, mideyi güçlendirebilir, öksürük sorununu azaltabilir, anemiye iyi gelebilir, emziren annelerin sütünü artırabilir ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelebilir. 

 

Andız Pekmezi

Andız ağacının meyvelerinden elde edilen faydalı pekmez çeşitleri arasında yer alan andız pekmezi yapımı sırasında meyvelere ek olarak yapraklar, kozalaklar ve dallar kullanılabilir. E vitamini ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olan andız pekmezi sağlıklı bir gıda olarak sofralarda yer almaktadır. 

 

Andız pekmezinin saç dökülmesine, ağız içi yaraların iyileşmesine, kan yapımına, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına, nefes darlığı şikayetlerinin azalmasına, ödem ve şişkinliği düşürmeye iyi geldiği bilinmektedir.

 

En çok tercih edilen pekmez çeşitlerini sıraladık ancak bu çeşitlere ek olarak sayılabilecek farklı pekmez ürünleri olduğu ifade edilebilir. Hurma pekmezi, elma pekmezi, çam kozalağı pekmezi gibi denenmeye değer yöresel ürünler bulunur.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın