Süt Reçeli Nerelerde Kullanılır?

süt reçeli

Reçel denilince akla meyve ve hatta son yıllarda farklı sebzelerden yapılan tatlı bir lezzet gelir. Süt reçeli alıştığımız reçellerden farklı bir lezzettir. Süt karameli olarak da bilinen süt reçeli; İspanya’dan tüm dünyaya yayılan ve Latin Amerika başta olmak üzere dünyada çokça tüketilmektedir. Lezzet bakımında damak tadına uygun olduğu için ülkemizde de sevilerek yenilmektedir.

Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

Süt reçelini yapmak için evinizde de kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler kullanılmaktadır. Süt, çoğunlukla inek sütü kullanılsa da istenirse keçi sütü de kullanılabilir, şeker vanilya gibi basit malzemeler ile hazırlanabilmektedir.

Yapılışı:

Malzemeler:

• 1 litre süt
• 1 su bardağı toz şeker
Vanilya çubuğu
1 kaşık karbonat

Hazırlanışı:

• Bir tencereye süt, vanilya çubuğu ve şekeri katıp karıştırın. Mümkünse tahta kaşık kullanın.
• Tenceredeki karışımı yavaş yavaş kaynayana kadar karıştırın.
Karışım kaynayınca kabartma tozu ilave edin.
Kabartma tozuyla kabarmaya başlayan karışımı karıştırmaya devam edip 1-2 saat pişirin.
Üzerinde biriken köpükleri ara aralın.
Kıvamı koyulaştığında ocaktan alıp cam kavanozlara yerleştirin.
Soğuduktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.

Süt reçelini hazırlarken sütünüzün taze olması ve hazırlama aşamasında pürüzsüz olması için karıştırmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca geniş ve derin bir tencere kullanarak taşmasını önleyebilir ve daha rahat bir şekilde reçelinizi yapabilirsiniz.

Süt Reçeli Neyle Yenir?

Süt reçeli genellikle kahvaltılık olarak ve çay saatinde tüketilebilir. Ancak yoğunluğu sebebiyle çoğunlukla tatlılarda dolgu ve sos olarak kullanılmaktadır.

 Süt reçeli;

• Kurabiyelerin içerisinde  dolgu,
• Brownie, cheesecake gibi keklerin karışımında ve üzerine sos,
Dondurmanın içeriğinde ve aroma katmak için,
Kahvaltılarda ekmeğe sürülerek,
Tatlılarda sos ve dolgu olarak kullanılmaktadır.

Süt reçeli içeriği bakımından kalsiyum açısından oldukça zengindir. Özellikle çocukların kemik gelişimini destekleyebilmektedir. Bununla birlikte menopoz döneminde kadınlarda kemik erimesini önlemeye de yardımcı olabilmektedir.  Ancak içeriğindeki şeker oranından dolayı kalori oranı yüksek olup dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Evde hazırlayabileceğiniz süt reçelini satın da alabilirsiniz. Ancak içeriğine dikkat etmek gerekir ve içerisinde katkı maddesi bulunmamalıdır. Yöresel ürünleri satan güvenilir firmalardan içeriği tamamen doğal süt reçeli temin edebilirsiniz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın