Scroll Top

Reçel Çeşitleri ile Kahvaltı Sofraları Daha Tatlı

reçel çeşitleri

Kahvaltı sofralarını renklendirmenin ve lezzetli hale getirmenin en garantili yöntemlerinden biri de reçel çeşitleri arasından seçim yapmaktır. Doğanın hazineleri olarak birçok faydayı ve birbirinden eşsiz lezzetleri barındıran meyvelerin en lezzetli hali olan reçeller güne gülümseyerek başlamanın ardındaki sırlardan biridir.

 

Geleneksel mutfağımızda birbirinden leziz reçel çeşitleri bulunuyor. Meyvelerin mükemmel lezzetinin şekerle harmanlandığı bu kahvaltılık ürünler özellikle kış aylarında tercih edilse de her mevsim tüketilebiliyor. Yüksek besin değerleri ile güne enerji dolu bir başlangıcı garantileyen reçeller arasında eminiz ki henüz keşfedilmemiş olanlar var.

 

Siz de reçel yapımında kullanılan meyvelere göre isimlendirilen eşsiz reçel çeşitlerini keşfetmek isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Acı Biber Reçeli 

 

Bir kaşıkta farklı lezzet katmanları arasında yolculuğa çıkmak istiyorsanız acı biber reçeli, mutlaka denemeniz gereken reçel çeşitleri arasında yer alıyor. Acı ve tatlı lezzetlerin muhteşem uyumunun yansıtıldığı biber reçeli, önce tatlı sonra boğazda hissedilen hafif bir acı tat bırakıyor. Heyecan verici olduğu aşikâr, yeni lezzetleri denemekten hoşlanıyorsanız acı biber reçelini deneyebilirsiniz, pişman olmayacaksınız.

 

Süt Reçeli

 

“Meyvesiz reçel mi olur?” diyebilirsiniz, ancak süt reçelini mutlaka denemelisiniz. Damak tadına en çok güvenenlerin dahi keyifle tükettiği süt reçeli kıvamlı bir yapıya sahip, tatlıların tariflerine çok yakışıyor. Bir kaşığı ile tatlı ihtiyacını karşılaması da bu denli çok tercih edilmesinin nedenleri arasında gösteriliyor.

 

Çilek Reçeli

 

7’den 70’e en çok sevilen reçel çeşitleri arasında daimî bir yere sahip olan çilek reçeli, tarla çilekleri kullanıldığında ve geleneksel yöntemlerle yapıldığında doğal bir lezzet şöleni sunuyor. Kahvaltıları tamamlayan, tatlılara eklenebilen mis kokulu çilek reçeli sahip olduğu hayran kitlesini sonuna dek hal ediyor. 

 

Domates Reçeli

 

Pancar şekerleri ve mevsiminde toplanan domateslerin mükemmel uyumuna bayılacaksınız! Her an elinizin altında bulunan bir tatlı olarak tereddütsüz tercih edebileceğiniz domates reçeli, yeni klasikler arasında yer almaya aday. Hem lezzetli hem de doğal, mutlaka denenmeli.

 

Karadut Reçeli

 

Taneli yapısı, aroması ve doğallığı hapseden lezzeti ile en sevilen reçel çeşitleri arasında yer alan karadut reçeli, kahvaltı sofralarının klasikleri arasında yer alıyor. Şeker ilavesiz olarak da hazırlanabilen bu reçel hafif tatlılarda ve kurabiyelerde dikkat çekici bir farklılık yaratıyor.

 

Zeytin Reçeli

 

Zeytin mucizevi bir meyve. Tek başına kahvaltıların yıldızı oluyor, yağı yemeklere ve salatalara hayat katıyor. İçerisinde yer aldığı birçok tarif çok sevilirken bir de reçeli var ki, tadı ile mutlu ediyor. Bir de zeytinler Datça yöresinden olduğunda ve acıdan tatlıya yaşanan dönüşüm özenle planlandığında zeytin reçeli benzersiz bir deneyim hâline geliyor.

 

Patlıcan Reçeli

 

Geleneksel Türk mutfağında birçok tarifte yer bulan patlıcanlar artık reçellerin de başrolünde. “Patlıcan reçeli mi olur?” sorusuna lezzetli bir yanıt veren patlıcan reçeli yeni lezzetler denemek isteyenlerin favorileri arasında yer alıyor. Katkı maddesi içermediğinde ve organik patlıcanlardan üretildiğinde bu reçelin tadına doyum olmuyor. 

 

Kamkat Reçeli

 

Kumkuat olarak da bilinen kamkat çok faydalı meyve çeşitlerinden biridir. Salatalarda, yemeklerde ve tek başına tüketilebilen bu meyvenin reçeli de çok lezzetlidir. Turunçgil ailesinden minik bir meyve olan kamkat ve pancar şekeri buluşması ile elde edilen kamkat reçeli ekşi ve tatlının mükemmel dengesini yansıtıyor. 

 

Ceviz Reçeli

 

Taze cevizlerden elde edilen ceviz reçeli meşakkatli üretim sürecinin ardından elde edilen bir hediye gibi. Cevizin tüm faydalarını tatlandırarak sunan bu muhteşem lezzet kahvaltı sofralarında bir kere yer aldığında vazgeçilmezlerden oluyor. Henüz denemediyseniz, ceviz reçeline bir şans verebilirsiniz.

 

Reçel çeşitleri elbette saydıklarımızla sınırlı değil; vişne reçeli, kayısı reçeli, kuru incir reçeli ve çok daha fazlası kahvaltı sofralarında tercih ediliyor. Farklı lezzet beklentilerine yanıt veren reçeller şeker ilavesiz de olabiliyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın