Tahinin Faydaları Nelerdir?

tahin

Sofralarımızın geleneksel tatlarından biri olan tahinin lezzetinin yanında sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Öğütülmüş susam tohumlarından elde edilen tahin Kuzey Afrika, Yunan, İran, Türk ve Orta Doğu mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tahin, lezzeti bakımından sevilerek tüketilen bir besin olmasının yanında içeriğindeki bileşenlerle sağlık açısından ile tam bir şifa kaynağıdır.

Tahinin Nelere faydası var?

Tahinin içerisinde bolca demir, çinko, potasyum, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller, protein, omega 3, omega 6,  E vitamini gibi vücut için önemli bileşenler bulunur. Bu bileşenler sayesinde vücut için sayısız fayda sağlamaktadır.

Tahinin faydaları şunlardır:

Beyni Korumaya Yardımcı 

İçerisindeki sağlıklı yağ asitleri, mineral ve vitaminlerle beyin gelişimini destekleyebilmektedir. Hafızayı güçlendirirken, Alzheimer hastalığını yavaşlatmaya ve korumaya yardımcı olabilmektedir.

Kalp Dostu

Vücuttaki kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Kardiyovasküler hastalıklarda tedavi için iyi bir destekleyici olabilmektedir.

Antioksidan Kaynağı

Vücuttaki ağrı ve şişliği, antienflamatuar özelliği sayesinde romatoid artrit ve astım hastalarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Vücuttan zararlı maddeleri atarak vücudun temizlenmesini destekleyebilmektedir.

Bağışıklık Sistemini Desteklemeye Yardımcı 

Bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırmaya yardımcı olabilmektedir.

Kemik ve Kas Gelişimine Destek

İçeriğindeki kalsiyum ile kemik gelişimini ve kemiklerin güçlenmesini destekleyebilmektedir. Kasların kuvvetlenmesine ve spordan sonra çekilen kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Kansere Karşı Koruyucu

Susamın içeriğindeki fitik asit, magnezyum vücudu kansere karşı korumaya ve gelişimini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Cilt ve Saç Sağlığını Destekleyici

Saçların daha güçlü, parlak ve sağlıklı olmasını sağlarken, ciltte hücre yenilenmesine, yaşlanma belirtilerini geciktirmeye destek olabilmektedir.

Bunlarla birlikte; kansızlık, sindirim problemleri özellikle mide rahatsızlıkları, diyabet gibi rahatsızlıkları da önlemeye ve tedavisine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca tahin tam bir enerji kaynağı olup vücuda enerji verebilmektedir. Özellikle kış aylarında vücut ısısını korumaya yardımcı olabilmektedir. Tahin pekmez karışımı cinsel gücü artırabilmektedir.

Tahinin sağlık açısından birçok faydası olsa da hastalıklarda tek başına tedavi amaçlı kullanılmamalı, doktorun verdiği tedaviye ek olarak doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir.

Tahinin mideye faydası nedir?

Mide problemleri olanlarda özellikle mide ağrısı çekenlerde düzenli kullanıldığında ağrıları azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Tahin Nerelerde Kullanılır?

Tahin her kültürde farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Sos olarak, cevizle beraber çerez olarak ya da yağ olarak kullanılabilen tahin ülkemizde en çok tahin pekmez şeklinde kullanılmaktadır.  Bununla birlikte hamur işleri, kahvaltılık, helva ve tatlı yapımında kullanılabilmektedir.

Tahin sade yenir mi?

Tahin kişinin damak zevkine göre ister sade isterse de başka gıdalar ile karıştırılarak yenilebilir.

Tahinin zararları var mıdır?

Her şeyde olduğu gibi fazla tahin tüketiminin de bazı zararları olabilmektedir.

Bunlar:

       •  Kilo problemleri, 

       •  Kronik iltihaplanma,

       •  Alerjik reaksiyonlardır.

Tahin kilo aldırır mı?

Yüksek kalorili tahin ölçülü tüketildiğinde kilo problemi yaratmazken aşırıya kaçıldığında kilo alımına neden olabilmektedir. Günlük tahin tüketimi ortalama 1-2 kaşığı geçmemelidir.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın